Od stycznia 2025 nowe zasady w Unii Europejskiej. Zmiany nie tylko u dentysty

Od 2025 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć precyzyjne zakazy importu i eksportu produktów zawierających rtęć. Chodzi między innymi o niektóre typy lamp i plomb dentystycznych. Kogo dotyczy nowe rozporządzenie? Czy są wyjątki?

Publikacja: 06.10.2024 08:38

Od października 2022 roku plomby amalgamatowe nie są stosowane w polskich gabinetach dentystycznych

Od października 2022 roku plomby amalgamatowe nie są stosowane w polskich gabinetach dentystycznych działających w ramach NFZ

Foto: Adobe Stock

Koniec stosowania dentystycznych wypełnień amalgamatowych? Unia Europejska przygląda się także lampom z rtęcią i krematoriom.

Rtęć zakazana w UE? Nowe przepisy od stycznia 2025

Nowe, unijne przepisy o zakazie stosowania produktów z rtęcią zostały przyjęte pod koniec maja 2024, a weszły w życie 31 lipca 2024 roku. Kluczowy zapis dokumentu dotyczy zakazu eksportowania tzw. amalgamatu stomatologicznego od 1 stycznia 2025 roku przez kraje członkowskie UE. Jak podaje portal Rady Europejskiej, kolejne etapy wdrażania nowych przepisów obejmą także zakaz wytwarzania i importu amalgamatu na terenie UE oraz zakaz produkcji, eksportu i importu sześciu rodzajów lamp zawierających rtęć (najpóźniej do 2027 roku).

Unia Europejska o toksyczności rtęci

W rozporządzeniu podkreślono negatywny wpływ rtęci na środowisko m.in. ze względu na bioakumulację w ekosystemach. Jak wyjaśniono w dokumencie, “rtęć również bardzo negatywnie wpływa na zdrowie ludzi i jest przekazywana przez matki potomstwu przez łożysko lub w mleku w trakcie karmienia piersią”. Zanieczyszczenie środowiska rtęcią może być także skutkiem nieprawidłowego gospodarowania odpadami. W rozporządzeniu zwrócono uwagę na krematoria jako źródła emisji rtęci uwalnianej do atmosfery. UE planuje opracowanie wytycznych, które pozwoli zminimalizować emisję rtęci i związków rtęci z krematoriów. Precyzyjne, już wdrażane ograniczenia będą dotyczyć amalgamatu stomatologicznego i lamp zawierających rtęć.

Czytaj więcej

Możesz dużo zaoszczędzić u dentysty. Niewielu wie, że ma do tego prawo

Koniec produkcji „plomb z rtęcią”?

Jak podkreślono w rozporządzeniu, “korzystanie z produktów z dodatkiem rtęci, w tym stosowanie amalgamatu stomatologicznego i korzystanie z lamp zawierających rtęć, odpowiada za największe pozostałe celowe zużycie rtęci w Unii”. Jednocześnie wyjaśniono, że bezrtęciowe alternatywy są już łatwo i powszechnie dostępne we wszystkich krajach członkowskich. W związku z tym od nowego roku większość krajów UE zakaże stosowania rtęci w plombach dentystycznych. Przypomniano także, że już obowiązujące przepisy zakazują stosowania amalgamatu stomatologicznego m.in. u kobiet ciężarnych, karmiących i u dzieci poniżej 15. roku życia.

Przewidziano wyjątek dla krajów, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie do nowych przepisów. Tu uwzględniono m.in. Czechy i Słowację, w których plomby z rtęcią są wciąż w pełni refundowane. W tym wypadku zezwolenie na stosowanie amalgamatu stomatologicznego wydłużono do 30 czerwca 2026 roku.

Wyjątkiem będą sytuacje, w których amalgamat musi zostać zastosowany ze względu na wyraźne wskazanie medyczne. Warto przypomnieć, że w przypadku polskich pacjentów plomby amalgamatowe nie są stosowane w gabinetach dentystycznych – działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – już od października 2022 roku.

Czytaj więcej

Ile jest ważne skierowanie na badania? Oto kluczowe terminy i wyjątki

Czym jest konwencja z Minamaty?

Nowe, unijne przepisy dotyczące walki z rtęcią to kolejny etap wdrażania tzw. konwencji z Minamaty. Przy omówieniu nowych przepisów Rada Europejska przypomniała o rozporządzeniu o rtęci z 2017 roku. Dokument stworzono z myślą o postanowieniach międzynarodowego traktatu z Minamaty. Konwencja została podpisana w 2013 roku przez 128 państw, a weszła w życie w sierpniu 2017 roku. Na konwencji przyjęto międzynarodowe zasady ochrony ludzkiego zdrowia i naturalnego środowiska przed skutkami emisji rtęci oraz związków rtęci. Polska podpisała konwencję 24 września 2014 roku.

Koniec stosowania dentystycznych wypełnień amalgamatowych? Unia Europejska przygląda się także lampom z rtęcią i krematoriom.

Rtęć zakazana w UE? Nowe przepisy od stycznia 2025

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego