Gwałtowny wzrost zachorowań na cholerę

W Afryce przybywa chorych na cholerę, ostrą bakteryjną chorobę przewodu pokarmowego. Dla wielu choroba kończy się śmiercią.

Publikacja: 26.02.2024 17:44

Ofiary epidemii cholery

Ofiary epidemii cholery

Foto: AFP

Od stycznia 2024 r. w Zambii odnotowano gwałtowny wzrost liczby przypadków cholery. A liczba ofiar śmiertelnych tej choroby sięgnęła 700 – podała w oświadczeniu organizacja Lekarze bez Granic.

Epidemia tej choroby wybuchła w październiku 2023 r. W ciągu niespełna pięciu miesięcy w Zambii odnotowano prawie 20 000 infekcji. Na początku epidemii przypadki ograniczały się do Lusaki i Ndoli, dwóch największych miast Zambii, od tego czasu choroba rozprzestrzeniła się na wszystkie prowincje kraju i jest wykrywana w całej Afryce Południowej. Zakażenia odnotowano już w sąsiednim Zimbabwe, Demokratycznej Republice Konga i Malawi.

W tych krajach tworzone są na boiskach szkolnych i stadionach tworzone są centra reagowania kryzysowego. W Lusace w ośrodek leczenia przekształcono jeden z największych stadionów piłkarskich - dodaje portal Africanews.pl. Najwięcej odnotowanych przypadków odnotowano w stolicy Lusace.

Krytycy prezydenta Hakainde Hichilemy zarzucają rządowi brak zdecydowanej strategii przeciwdziałania chorobie. W styczniu tamtejsze Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię szczepień skierowaną do 1,5 miliona osób na obszarach uznawanych za narażone na wysokie ryzyko przeniesienia wirusa.

Za cholerę odpowiadają pałeczki Kocha

Cholera to ostra, zakaźna choroba przewodu pokarmowego przenoszona poprzez spożycie skażonej żywności i/lub wody. Jest chorobą śmiertelną – gdy się jej nie leczy, prowadzi do śmieci co drugiej osoby zakażonej.

Za powstawanie cholery odpowiedzialny jest przecinkowiec cholery – bakteria po raz pierwszy zidentyfikowana przez Roberta Kocha w 1883 roku. 

Głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko rozprzestrzeniania się cholery jest brak higieny podczas przyrządzania posiłków i higieny osobistej, złe warunki sanitarno-higieniczne w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi, brak właściwej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, spożywanie niedogotowanych potraw oraz ciepła strefa klimatyczna sprzyjająca rozwojowi przecinkowców cholery.

Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej