Chiny: Ogniska zapalenia płuc wśród dzieci. WHO domaga się informacji

WHO w środę wystąpiła z oficjalnym wezwaniem do chińskich władz, by te przekazały organizacji szczegółowe informacje o wzroście liczby zachorowań na choroby układu oddechowego oraz o wykrytych ogniskach zapalenia płuc wśród dzieci.

Publikacja: 23.11.2023 05:28

W północnych Chinach dzieci chorują na zapalenie płuc

W północnych Chinach dzieci chorują na zapalenie płuc

Foto: AFP

13 listopada przedstawiciele chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia na konferencji prasowej podali, że w Chinach dochodzi do wzrostu liczby zachorowań na choroby układu oddechowego.

WHO chce od Chin wyników badań laboratoryjnych dzieci, u których wykryto zapalenie płuc

WHO zwraca uwagę, że chińskie władze przypisują ten wzrost zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 oraz krążeniu w społeczeństwie znanych patogenów, takich jak wirus grypy, bakteria mykoplazma, wirus RSV czy koronawirus SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Pfizer pozywa Polskę ws. szczepionek na COVID-19. Żąda 6 miliardów złotych

Władze chińskie podkreśliły potrzebę wzmożenia nadzoru nad chorymi w placówkach opieki zdrowotnej i lokalnych społecznościach, a także wzmocnienia potencjału systemu opieki zdrowotnej, by ten był w stanie przyjąć wszystkich pacjentów.

Chinom, w czasie epidemii COVID-19, zarzucano brak transparentności w informowaniu o pierwszych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2, które pojawiły się pod koniec grudnia w chińskim Wuhan. Wirus, po kilku miesiącach, wywołał pandemię.

WHO apeluje do mieszkańców Chin, by podjęli kroki zmniejszające ryzyko zakażenia się chorobami układu oddechowego

W środę WHO poinformowało, że w północnych Chinach wykrywane są w ostatnim czasie ogniska przypadków zapalenia płuc u dzieci, którego przyczyny nie są zdiagnozowane. Organizacja podkreśla, że nie jest jasne, czy przypadki te mają związek z ogólnym wzrostem liczby zachorowań na choroby układu oddechowego, który zasygnalizowały chińskie władze, czy też powód tych zachorowań jest inny.

W związku z tym WHO zwróciło się do Chin z prośbą o dodatkowe epidemiologiczne i kliniczne informacje, a także wyniki badań laboratoryjnych dzieci, u których wykryto zapalenie płuc.

WHO poprosiło też Chiny o przekazanie informacji o cyrkulacji w chińskim społeczeństwie znanych patogenów i obecnym obciążeniu systemu ochrony zdrowia w związku z wzrostem liczby zachorowań.

WHO do Chińczyków: Dystans, mycie rąk, maseczki

Od połowy października - jak wynika z informacji przekazywanych przez WHO - w północnych Chinach wykrywany jest wzrost liczby zachorowań podobnych do grypy, w porównaniu z analogicznym okresem w trzech ostatnich latach.

WHO apeluje jednocześnie do mieszkańców Chin, by podjęli kroki zmniejszające ryzyko zakażenia się chorobami układu oddechowego - zachowywali dystans społeczny w stosunku do osób, które są chore, zostawali w domu po wykryciu u siebie objawów choroby, testowali się i korzystali z opieki lekarskiej, gdy jest to potrzebne, nosili maski w razie potrzeby, dbali o dobrą wentylację pomieszczeń i regularnie myli ręce.

13 listopada przedstawiciele chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia na konferencji prasowej podali, że w Chinach dochodzi do wzrostu liczby zachorowań na choroby układu oddechowego.

WHO chce od Chin wyników badań laboratoryjnych dzieci, u których wykryto zapalenie płuc

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej