Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 22:30 Publikacja: 17.08.2023 20:49
Foto: Adobe Stock
Uchwalona nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych rozszerza uprawnienia do bezpłatnych leków dla osób do 18. roku życia i po 65. roku życia.
Dziś prawo do bezpłatnych leków spośród 2057 określonych w wykazie mają seniorzy mający co najmniej 75 lat. Zgodnie z nowelizacją ustawy, minister zdrowia ogłosi nowy wykaz z lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi, które będą refundowane także młodszym osobom. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Senat uważał, że środki z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczą na finansowanie leków, a poza tym, że będzie to dodatkowo obciążało NFZ i spowoduje ograniczanie wydatkowania środków na inne, ważne zadania. Z tego powodu Senat wnioskował, aby koszty związane z refundacją leków dla nowych grup wiekowych były bezpośrednio finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia. Taka poprawka nie została jednak zaakceptowana przez sejmową komisję.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
- System wykształci lekarzy, ale potem może zabraknąć środków na sfinansowanie dla nich rezydentur. A tych lekar...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
- Szpital powinien się bilansować, natomiast nie może być skupiony na generowaniu zysków – mówi wiceminister zdr...
Koszty administracyjne Narodowego Funduszu Zdrowia to 0,8 proc. wszystkich wydatków płatnika publicznego, co sta...
Nic się nie stanie, jeżeli minister finansów nie zatwierdzi planu finansowego NFZ. Prawo dokładnie mówi, jak moż...
Opiekę koordynowaną realizuje co druga przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Żeby mogła się rozwij...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas