Reklama
Rozwiń

Gdy organizm nie reaguje na szczepionkę przeciw COVID-19

Są osoby, które nie reagują na szczepionki i nie wytwarzają odpowiedniej ochrony. To na przykład pacjenci z nowotworami, poddawani chemioterapii, hemodializie, to także osoby po przeszczepianiu narządów i przyjmujące leki immunosupresyjne. Jest sposób, by się chronić przed COVID-19.

Publikacja: 17.01.2022 22:15

Gdy organizm nie reaguje na szczepionkę przeciw COVID-19

Foto: Adobe stock

mk

Nawet 2 proc. zaszczepionej populacji może być narażona na poważne konsekwencje COVID-19, ponieważ nie wykształciła należytej odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę. Blisko 40 proc. osób zaszczepionych i hospitalizowanych to osoby z zaburzeniami układu odpornościowego.

Rozwiązaniem dla osób niereagujących na szczepionki może być profilaktyka preekspozycyjna, czyli podawanie przeciwciał. - Ten rodzaj terapii, jakim jest podawanie immunoglobulin, to nie są przysłowiowe dropsy. On trochę będzie kosztował, więc żeby móc podać coś takiego, będą musiały zostać spełnione odpowiednie warunki — powiedział, w rozmowie z Onetem, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne