Czułanow, cytowany w sobotę przez agencję Interfax, ocenił, że reinfekcja COVID-19 to „rzadkie zjawisko”. - Nie możemy powiedzieć, że wszyscy zachorujemy w sumie po 3-4 razy. 5 proc. to maksimum ludzi, którzy ponownie chorują, nawet teraz przy Omikronie - stwierdził.

Rosyjski specjalista zaznaczył, że w grupie osób, które ponownie przechodzą COVID-19, są także osoby z niedoborem odporności, którzy nawet po szczepieniu nie rozwijają ochrony.

Czytaj więcej

Czy można zakazić się Omikronem dwa razy? Tak - mówią epidemiolodzy

Rosja od 11 stycznia doświadcza gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. W sobotę 22 stycznia poinformowano o 57,2 tys. nowych przypadków zakażeń i jest to najgorsza statystyka od początku pandemii. W ostatnich dniach w związku z COVID-19 umiera codziennie ok. 700 Rosjan.

20 stycznia szef rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia Michaił Muraszko powiedział, że rozprzestrzenianie się wariantu Omikron zwiększyło odsetek reinfekcji w Rosji pięciokrotnie lub nawet dziesięciokrotnie. Wcześniej, przed pojawieniem się tego szczepu, wskaźnik reinfekcji wynosił około 0,74 proc..