Organizator traktuje dziecko, o ile nie dostał informacji o jego zaszczepieniu, jako niezaszczepione i uwzględnia w organizacji wypoczynku jako osobę, na którą nałożono limity (kino, restauracje, baseny itp.). Warto więc przekazać informację o zaszczepieniu dziecka organizatorowi wypoczynku. Tak zapisano w wytycznych dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Wytyczne budzą wątpliwości organizatorów zimowisk.

– Nie mamy podstawy prawnej, by wymagać od rodziców, by podawali informacje o zaszczepieniu swoich dzieci. Sugerowaliśmy, by informację o tym włączyć do karty kwalifikacyjnej uczestnika wyjazdu. Niestety tak się nie stało. Nie jest też jasno powiedziane, jaką formę ma mieć oświadczenie o zaszczepieniu – mówi Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Czytaj więcej

Koniec ze studniówkami w szkołach. Ministerstwo podało wytyczne

Rodzice będą musieli też oświadczyć, że ich dziecko nie ma infekcji oraz objawów sugerujących chorobę zakaźną. A jeśli takie pojawią się podczas wyjazdu, odebrać pociechę w ciągu 12 godzin.

Organizatorzy mają też wątpliwości co do zakwaterowania. Zgodnie z wytycznymi organizator zapewnia odpowiednią liczbę miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w czasie wypoczynku, przy czym na jedną osobę zakwaterowaną w jednym pokoju musi przypadać co najmniej 3,5 mkw. powierzchni noclegowej.

– Choć rozporządzenia stanowią obowiązujące prawo, a wytyczne sanepidu i ministerstwa rolę wskazówek, to organizatorzy nie wiedzą, czy w obiektach stosować limity dotyczące obłożenia hoteli, czy wymóg, że na uczestnika ma przypadać 3,5 metra powierzchni noclegowej. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Wymóg powierzchni dotyczy wszystkich – mówi Kindler.

Obecnie limit gości wynosi maksymalnie 30 proc. obłożenia hotelu. To tego limitu nie wlicza się zaszczepionych. Ale dzieci przed 12. rokiem życia nie mogą być jeszcze w pełni zaszczepione. Dopiero od połowy grudnia rozpoczęto szczepienia dla dzieci powyżej piątego roku życia.

Organizatorzy nie wiedzą, czy normy dotyczące spożywania posiłków mają czerpać z rządowych wytycznych dotyczących szkół i przedszkoli czy z rozporządzeń dotyczących limitów w restauracjach.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– Nie są one ze sobą spójne. Zapewne każdy organizator będzie stosował nieco inną interpretację wytycznych. Prosiliśmy, by były jaśniejsze, ale wszystko wskazuje na to, że pozostaną w obecnym kształcie. Do ferii pozostało niewiele czasu – zauważa Kindler.

Są też wytyczne, które mogą nie spodobać się najmłodszym uczestnikom zimowych wyjazdów, ale dzięki nim mają być bezpieczniejsi. Na zimowisku powinni zachować półtorametrowy dystans od kolegów. Nie ma więc mowy o dyskotekach. Muszą też poddawać się porannemu i wieczornemu mierzeniu temperatury. Nie mogą też liczyć na odwiedziny rodziców podczas wyjazdu. Rodzice, odprowadzając ich na zbiórkę, nie będą mogli nawet wejść do autokaru.