Ekwador liczy ok 17,7 mln mieszkańców. Do tej poty dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało około 69 procent populacji, a 900 tys. zostało zaszczepionych także trzecią, przypominającą dawką. Zaszczepić się może każdy w wieku od pięciu lat, ale do tej pory nie był to obowiązek.

W Ekwadorze potwierdzono dotąd prawie 540 tys. przypadków zakażeń koronawirusem i 33,6 tys. zgonów związanych z COVID-19.

Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia podało, że zwolnione z obowiązku szczepienia będą tylko osoby z przeciwwskazaniami medycznymi. Zdaniem resortu decyzja ma umocowanie w konstytucji Ekwadoru, według której państwo musi zagwarantować prawo do zdrowia.

Czytaj więcej

Dr Szułdrzyński o epidemii: Czy jest wyższa cena, niż poświęcanie obywateli?

Przeciwdziałając wzrostowi liczby zakażeń po wykryciu wariantu Omikron tydzień temu Ekwador wprowadził obowiązek okazania dowodu zaszczepienia przez osoby chcące wejść do restauracji, centrów handlowych, kin, teatrów i innych miejsc publicznych.

Szczepienia przeciw COVID-19 są obecnie obowiązkowe w Tadżykistanie, Turkmenistanie, Indonezji, Mikronezji i Nowej Kaledonii, ale obowiązek dotyczy osób dorosłych.