Pracownik w stresie nie myśli o biznesie

Firmy coraz częściej zapewniają wsparcie psychologa, trenera personalnego czy dietetyka.

Aktualizacja: 14.12.2021 22:00 Publikacja: 13.12.2021 21:00

65 proc.  aktywnych  zawodowo   Polaków  zauważa  u siebie   w czasie   pandemii   symptomy  wypalen

65 proc. aktywnych zawodowo Polaków zauważa u siebie w czasie pandemii symptomy wypalenia zawodowego

Foto: shutterstock

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BENEFIT SYSTEMS
Przez ostatnie dwa lata pracujemy intensywniej niż dotychczas, funkcjonujemy w prowizorycznych domowych biurach i szkołach, wykonujemy wręcz tytaniczną pracę, by pandemia nie nadwyrężyła jeszcze bardziej kondycji przedsiębiorstw. Coraz trudniej w tym wszystkim zapanować nad stresem i potrzebami jednostki, dlatego coraz ważniejsze stają się działania pracodawców, mające na celu wsparcie zespołów odpowiednimi świadczeniami z obszaru zdrowia psychofizycznego. Dlaczego to obecnie kluczowe?

Permanentny stres

Z najnowszych badań wynika, że 65% aktywnych zawodowo Polaków skarży się na symptomy wypalenia zawodowego. Większość z nich skarży się przede wszystkim na fizyczne i psychiczne wyczerpanie oraz długotrwałe zmęczenie, brak satysfakcji z pracy oraz motywacji do działania (UceResearch i Syno Poland dla ePsycholodzy.pl). Jeśli spojrzymy na tę kwestię szerzej, okazuje się, że blisko połowie Europejczyków pogorszyła się ogólna kondycja psychiczna w okresie pandemii. U 51% zwiększył się poziom stresu i niepokoju, a 30% mieszkańców Europy po raz pierwszy lub intensywniej, niż przed pandemią, doświadczyło problemów psychologicznych takich jak np. zaburzenia snu, stany lękowe, depresja czy fobie (Ipsos „Impact Of The Covid 19  Pandemic On Health”).

Czytaj więcej

Odczulanie warto zacząć w grudniu lub styczniu

– Z danych Deloitte wynika, że blisko połowa (46%) przedstawicieli pokolenia Z i 41% Millenialsów przyznaje, że stresuje się cały czas. Ponadto co trzeci reprezentant każdego pokolenia jako jeden z czynników przyczyniających się do odczuwania niepokoju lub stresu wskazuje własne zdrowie psychiczne. Jak wskazują twórcy badania, ma to swój efekt w postaci zwiększonej absencji w pracy – zarówno Zetki (31%), jak i Millenialsi (35%) przyznają, że wzięli L4 z powodu stresu i lęku w czasie trwania pandemii. W tych danych niepokoi także to, że według wielu pracowników ich pracodawcy nie podjęli wystarczających działań wspierających zdrowie psychofizyczne zespołów – wyjaśnia Emilia Rogalewicz, członek Zarządu Benefit Systems, spółki będącej twórcą m.in. Programów MultiSport oraz MultiLife.

Wsparcie ze strony pracodawców

Jak się okazuje, przyczyną coraz powszechniejszych problemów z kondycją mentalną może być długotrwałe siedzenie. Potwierdza to jedno z australijskich badań przeprowadzone na próbie ponad 3 tys. pracowników, które wykazało związek między długotrwałym siedzeniem a pośrednimi poziomami stresu psychicznego, niezależnymi od aktywności fizycznej w czasie wolnym od pracy. Z badania wynika, że osoby siedzące 6 lub więcej godzin w ciągu dnia są bardziej narażone na doświadczenie cierpienia psychicznego, niż aktywniejsi fizycznie dorośli w tym samym czasie. Przykładowo mężczyźni siedzący w pracy ponad ¼ doby częściej zmagali się z umiarkowanym stresem psychicznym. Tymczasem, jak wynika z ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród ponad 7 tys. użytkowników kart MultiSport, regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na redukcję stresu i negatywnych emocji, co potwierdza trzech na czterech posiadaczy kart sportowych. Wniosek? Im mniej czasu w pracy spędzamy siedząc, tym więcej korzyści dla zdrowia psychicznego. Niestety według Eurostatu w naszym kraju pracę na siedząco wykonuje już co trzeci pracownik.

– W sytuacji, w której pracownik znajduje się pod wpływem chronicznego stresu, w jego mózgu zaczyna dominować kortyzol mający bezpośredni lub pośredni wpływ zarówno na reakcje fizjologiczne takie jak np. przyspieszone bicie serca, jak i cały „pakiet” reakcji emocjonalnych, behawioralnych i poznawczych – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia. – Negatywnie zestresowana osoba może zatem w rożnych sytuacjach służbowych reagować większą drażliwością i niepokojem, z czasem nawet stając się bardziej impulsywną i porywczą. Pojawiają się problemy z koncentracją, pracownik zaczyna zapominać o szczegółach dotyczących zadań do wykonania, miewa problemy z racjonalnym myśleniem, traci zaangażowanie i doświadcza trudności w podejmowaniu decyzji. Szczególnie to ostatnie w odniesieniu do kadry zarządzającej w firmach może burzyć pracę całych podległych jej zespołów, a w konsekwencji powodować chaos organizacyjny. Przewlekle, negatywnie „zestresowany mózg” nie ma czasu na rozwiązywanie kreatywnych zadań i realizację potrzeb wyższego rzędu, ponieważ dominująca może być motywacja związana z przetrwaniem i zapewnieniem bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Terapia SMA potrzebuje koordynacji

Do dyspozycji pracowników są też rozwiązania, takie jak kursy jogi i medytacji czy też stały dostęp do platformy treningowej Yes2Move.com, oferującej popularne ćwiczenia relaksacyjne, takie jak np. body & mind, zdrowy kręgosłup czy pilates. Dodatkowo z MultiLife można rozwijać się zawodowo, korzystając z kursów i szkoleń dostępnych na Leanovatica z takich obszarów, jak marketing, zarządzanie, przywództwo, relacje z ludźmi czy rozwiązywanie problemów.

Wśród rozwiązań, które coraz częściej wprowadzają do firm pracodawcy, aby zminimalizować następstwa długotrwałej pracy przed komputerem, są programy wellness, których poszczególne elementy realizowane są przez pracowników pomiędzy obowiązkami służbowymi. Jak podkreśla Piotr Czyżewski, trener sportowy i ekspert programu Zdrowie na Etacie, coraz częściej pracodawcy wdrażają aktywne przerwy w pracy.

- Należy podkreślić, że przerwy w czasie pracy są czymś absolutnie niezbędnym, niezależnie jaką formę przyjmują. Nasz mózg nie jest zdolny do ciągłego skupienia, potrzebuje przerwy i dodatkowych bodźców. Dlatego warto szukać powodów do ruchu, podejmując tym samym próby przełamania spadku koncentracji, także w pracy. W tym zakresie cieszy bardzo otwarcie się pracodawców na tzw. aktywne przerwy, podczas których pracownicy wykonują zestaw ćwiczeń rozciągających lub relaksacyjnych. Taka zmiana w 8 godzinnym, siedzącym modelu pracy, daje wiele korzyści. Należą do nich m.in. wzrost stężenia serotoniny i dopaminy – neuroprzekaźników odpowiadających za poprawę samopoczucia i koncentracji, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych aparatu ruchu, co wynika z aktywizacji uśpionych grup mięśniowych, które zazwyczaj nie pracują gdy siedzimy. Aktywniejszy fizycznie dzień w pracy wiąże się także z większym potencjałem do aktywności fizycznej po jej zakończeniu. Jest też dobrym wsparciem w świadomym zarządzaniu stresem – zauważa Piotr Czyżewski.

Według pracowników już samo wykonywanie obowiązków służbowych w nieodpowiednim środowisku pracy przyczynia się do rozwoju wielu zaburzeń psychicznych. Do czynników sprzyjających ich powstawaniu i utrzymywaniu się zaliczają się przede wszystkim: nadmiar stresu (59%), presja czasu (51%) i zbyt duża liczba wykonywanych zadań (48%). Z kolei wśród trudności, z którymi zmagają się obecnie pracownicy znajdują się: brak energii do działania (52%), gorszy nastrój (50%), mniejsza motywacja (49%) i problemy z koncentracją (44%). Jak twierdzi Emilia Rogalewicz, Członek Zarządu Benefit Systems, potrzeby pracowników związane z kondycją psychofizyczną przełożyły się na wzrost zainteresowania pracodawców benefitami z obszaru mind-wellness.

– W czasie pandemii pracownicy nie tylko stresują się bardziej, ale również doświadczają spadku efektywności. Wielu boryka się z problemami ze snem, dla innych praca zdalna nadal stanowi duże wyzwanie i generuje dodatkowy stres. Analizy negatywnych skutków pandemii, których doświadczyli lub nadal doświadczają pracownicy i pracodawcy, pomogły zrozumieć z jak wielkim wyzwaniem mierzymy się i jak kompleksowych rozwiązań w zakresie kondycji psychofizycznej nam potrzeba. Tak powstała idea MultiLife, programu skupiającego obecnie 14 wyselekcjonowanych  usług, które wspierają równowagę i dobrostan zatrudnionych. Za jego pośrednictwem pracodawcy zapewniają swoim pracownikom wsparcie m.in. badań profilaktycznych, konsultacji z psychologiem, trenerem personalnym czy dietetykiem. Do dyspozycji pracowników są też rozwiązania takie jak kursy jogi i medytacji czy też stały dostęp do platformy treningowej Yes2move.com, oferującej popularne ćwiczenia relaksacyjne, takie jak np. body&mind, zdrowy kręgosłup czy pilates. Dodatkowo z MultiLife można rozwijać się zawodowo, korzystając z kursów i szkoleń dostępnych na Leanovatica z takich obszarów jak marketing, zarządzanie, przywództwo, relacje z ludźmi czy rozwiązywanie problemów.

Blisko połowa pracodawców w Europie uważa stres za kluczowy problem w ich organizacjach, a dla 65% zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się strategicznym priorytetem na przyszłość. Co więcej, według badania Kapitał Zdrowia dwóch na pięciu decydentów w polskich firmach uważa, że promocja aktywności fizycznej będzie jednym z kluczowych działań wspierających zdrowie pracowników, podobnie jak budowanie ich odporności fizycznej oraz psychicznej. - Deklaracje pracodawców w tym zakresie potwierdza m.in. rosnąca liczba użytkowników kart MultiSport, których w listopadzie w Polsce było już ponad 814 tys. Zapotrzebowanie na wsparcie zespołów jest duże, dlatego kontynuujemy prace nad rozwojem naszego portfolio. Pozyskaliśmy w tym roku system grywalizacyjny YesIndeed, nowoczesne rozwiązanie wspierające budowę zaangażowania i motywacji pracowników, a do oferty MultiLife dołączy aplikacja mobilna Focusly z obszaru mental health – dodaje Emilia Rogalewicz.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BENEFIT SYSTEMS
Przez ostatnie dwa lata pracujemy intensywniej niż dotychczas, funkcjonujemy w prowizorycznych domowych biurach i szkołach, wykonujemy wręcz tytaniczną pracę, by pandemia nie nadwyrężyła jeszcze bardziej kondycji przedsiębiorstw. Coraz trudniej w tym wszystkim zapanować nad stresem i potrzebami jednostki, dlatego coraz ważniejsze stają się działania pracodawców, mające na celu wsparcie zespołów odpowiednimi świadczeniami z obszaru zdrowia psychofizycznego. Dlaczego to obecnie kluczowe?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Zdrowie
Prof. Zbigniew Gaciong: Chcę ukończyć moje projekty
Zdrowie
Gwałtowny wzrost zachorowań na cholerę