Po pierwszym drinku większość osób czuje przyjemne pobudzenie. To za sprawą zwiększonego wydzielania dopaminy, neuroprzekaźnika, który reguluje poziom energii w organizmie i odpowiada za dobre samopoczucie.

Jednak jeśli nie uda się na pierwszym drinku poprzestać, kolejne dawki alkoholu stopniowo będą tłumiły efekt pobudzenia. Duże stężenie etanolu we krwi doprowadzi do zmniejszenia ogólnego poziomu aktywności mózgu. Alkohol wzmacnia aktywność GABA, który jest w mózgu głównym neuroprzekaźnikiem hamującym i jednocześnie redukuje pobudzający wpływ kwasu glutaminowego. Nasze neurony stają się „ociężałe”. To moment, kiedy nadchodzi zmęczenie, a nastrój pikuje w dół (alkohol to depresant).

– Filiżanka espresso może sprawić, że poczujemy się mniej senni, ale to nie oznacza, że będziemy bardziej trzeźwi. W rzeczywistości połączenie kofeiny i alkoholu może być potencjalnie niebezpieczne – ostrzega dr Mary Claire O'Brien, starsza prodziekan ds. Edukacji zdrowotnej w Wake Forest School of Medicine, która od lat bada interakcje między kofeiną i alkoholem.

Czytaj też: Picie w młodości szkodzi nawet po wielu latach

Amerykańskie wytyczne żywieniowe wręcz ostrzegają przed łączeniem tych dwóch substancji. Dlaczego? Przede wszystkim kofeina nie przyspiesza metabolizmu alkoholu. By organizm sobie z nim poradził, potrzebuje dokładnie tyle samo czasu, ile bez kofeiny.

Chwilowe lepsze samopoczucie po kawie jest szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy ktoś uzna, że jest już trzeźwy i może prowadzić samochód. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, stężenie alkoholu w organizmie jest takie samo i mimo lepszego samopoczucia czas reakcji będzie opóźniony.

– Stężenie alkoholu we krwi nie zostanie odwrócone przez kofeinę. Nie poprawi się nasza sprawność za kierownicą – przekonuje dr Robert Swift, dyrektor Brown University Center for Alcohol and Addition Studies.

Nie ma również dowodów na to, że spożywanie kofeiny podczas picia poprawia nasz osąd w sytuacjach towarzyskich.

Badania pokazują, że ludzie podkręcający się kawą podczas alkoholowych imprez piją więcej. – To dlatego, że naturalny sygnał, który mówi „Masz już dość”, przestaje istnieć – wyjaśnia dr Swift.

Jak szybciej wytrzeźwieć?

Niestety skutecznej recepty na szybsze wytrzeźwienie nie ma. Eksperci twierdzą, że jedynym sposobem jest czas. Każdy metabolizuje alkohol w nieco innym tempie, jednak średnio potrzeba godziny na zneutralizowanie jednej porcji alkoholu (porcja to np. 25 g wódki). Na wytrzeźwienie po „setce” potrzeba więc ok. 4 godzin. Nie pomoże tu ani kawa, ani leki przeciwbólowe, ani specyfiki typu alkazelcer (zmniejszają jedynie bolesne skutki odwodnienia). Jeśli więc ktoś pił do późnej nocy, nie powinien siadać następnego dnia za kierownicą.