Szacuje się że około 80 proc. przypadków kaszlu ostrego, czyli trwającego nie dłużej niż trzy tygodnie, jest spowodowanych zakażeniami wirusowymi górnych i dolnych dróg oddechowych. Infekcjom zwykle towarzyszy cała gama innych objawów: gorączka, katar, czy ból gardła, z którymi usiłujemy sobie poradzić. Jednoczesne przyjmowanie środków na kaszel oraz preparatów łagodzących pozostałe objawy może powodować niebezpieczne interakcje między lekami – czytamy w serwisie medonet.pl.
Leki na kaszel suchy
Kaszel, w tym kaszel suchy, jest mechanizmem obronnym, więc jego tłumienie powinno być ograniczone do minimum. Jednak ze względu na męczący charakter, szczególnie u dzieci, przy kaszlu nieproduktywnym stosuje się niekiedy preparaty przeciwkaszlowe, hamujące ten naturalny odruch.
Są to leki, które działają na ośrodkowy układ nerwowy. Substancją czynną często stosowaną w tego typu preparatach (również tych dla dzieci) jest m.in. dekstrometorfan - organiczny związek będący pochodną morfiny. Laki przeciwkaszlowe charakteryzuje duża skuteczność, ale też długa lista skutków ubocznych. Preparaty hamujące odruch kaszlu mogą powodować m.in. senność, zaburzenia oddychania, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości i orientacji. Zawsze też trzeba dokładnie przeczytać na ulotce informacje o możliwych interakcjach z innymi lekami.
Leków przeciwkaszlowych nie powinno się łączyć z lekami przeciwgorączkowymi i udrażniającymi zatoki, które zawierają pseudoefedrynę. Związek ten jest pochodną amfetaminy i również działa na ośrodkowy układ nerwowy, co może znacznie nasilić działania niepożądane leku przeciwkaszlowego.
Niektóre leki, w których znaduje się dekstrometorfan: Acodin, Acodin 150, Acodin 300, Akindex, Argotussin, Dexatussin, Robitussin, Robitussin Antitussicum, Robitussin Junior, Tussal Antitussicum, Tussidex, Tussidex mite, TussiDrill, Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy, Dexapini, Aco300, Dexacaps, ActiTrin.