W ostrzeżeniu publicznym dotyczącym żywności GIS poinformował, że obecność bakterii Listeria monocytogenes wykryto w trakcie badań zleconych przez Inspekcję Weterynaryjną.

Ostrzeżenie dotyczy partii 20190516 produktu "Kiełbasa surowa Metka Bawarska" z terminem przydatności do spożycia 30.05.2019 oraz partii 20190515 produktu mięsnego "Polska w Folii" z terminem przydatności 4.06.2019.

Kwestionowane produkty sprzedano klientom indywidualnym poprzez sklepy firmowe lub inne sklepy detaliczne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego i w tej chwili nie ma ich już w magazynie zakładowym - ustalił Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu. Jednocześnie wydał on producentowi zakaz wytwarzania wyrobów niepoddanych obróbce termicznej do czasu uzyskania zadowalających wyników badań mikrobiologicznych.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca konsumentom, by nie spożywali wskazanych partii produktów.

Producent poproszony przez dziennikarzy „Gazety Pomorskiej” o komentarz oświadczył, iż po otrzymaniu oficjalnych informacji o wystąpieniu L. monocytogenes w próbach wyrobów, niezwłocznie wprowadzone zostały procedury naprawcze mające na celu wycofanie wyrobów z rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce. "Z pełną odpowiedzialnością informujemy iż w chwili obecnej kwestionowanych produktów nie ma w obrocie" - odpisali "Gazecie Pomorskiej" właściciele Robert Różycki i Maciej Wilkowski.

 

Czym grozi zarażenie bakteriami Listeria monocytogenes

Bakteria może rozmnażać się w temperaturze panującej w lodówce, ale jest wrażliwa na wyższe temperatury – w 60oC ginie po ok. 10 minutach, a w wyższych temperaturach – po paru sekundach.

- Nie należy lekceważyć możliwości wtórnego skażenia żywności w warunkach domowych. Jeśli nabyliśmy taki produkt pamiętajmy, że takie miejsca jak półka w lodówce, naczynia, deski do krojenia, noże itp. mogły ulec wtórnemu skażeniu. Należy je dokładnie umyć z użyciem detergentu i wyparzyć - powiedział "GP" rzecznik GIS.

Pałeczka L. monocytogenes w środowisku naturalnym występuje powszechnie - w glebie, ściekach, wodzie, gnijących roślinach, kiszonkach, u dziko żyjących i hodowlanych zwierząt. Skażenie żywności najczęściej dotyczy: surowych jarzyn i owoców, niepasteryzowanych produktów mlecznych (mleko, sery, lody), surowego, gotowanego i mrożonego drobiu i mięsa, surowych i wędzonych ryb.

Spożycie takich produktów może wywołać listeriozę, chorobę, która jest groźna przede wszystkim dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt. Objawy zakażenia to wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni, wymioty, biegunka, drgawki, czasowa utrata przytomności.