Prokuratorzy pracujący w tym dziale mają zajmować się wyjaśnianiem różnego rodzaju zbrodni popełnionych przed wieloma laty, w szczególności zbrodni zabójstwa.

- To jak ważne jest wyjaśnianie zbrodni sprzed lat pokazuje choćby sprawa brutalnie zgwałconej i zamordowanej 15-letniej Małgorzaty K. Pomimo tego, że do zbrodni doszło w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku w Miłoszycach, to dzięki intensywnej i profesjonalnej pracy prokuratorów: Pana prokuratora Dariusza Sobieskiego i Pana prokuratora Roberta Tomankiewicza oraz funkcjonariuszy Policji, udało się po ponad 20 latach ustalić i zatrzymać dwóch sprawców. Działania prokuratorów doprowadziły również do uniewinnienia Tomasza Komendy, który niesłusznie przez 18 lat był pozbawiony wolności – powiedział w radiowej "Jedynce" Zbigniew Ziobro.

Wymieniając przykłady spraw z kategorii Archiwum X, którymi zajmują małopolscy prokuratorzy Ziobro wskazał na zabójstwo studentki z Krakowa, do którego doszło pomiędzy 12 listopada 1998 roku a 6 stycznia 1999 roku. Jej niektóre szczątki w postaci skóry tułowia, nogi i innych części ciała ujawniono w Wiśle w dniach 7 i 14 stycznia 1999 roku. Po wielu latach od zbrodni, 5 października 2017 roku, Naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Krupiński ogłosił zarzuty Robertowi J. Podejrzany jest on o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 23-letniej studentki religioznawstwa z Krakowa. Na wniosek prokuratora stosowane jest wobec niego tymczasowe aresztowanie.

Wyjaśnienie każdej takiej zbrodni sprzed lat to nie tylko poniesienie zasłużonej odpowiedzialności karnej przez sprawców przestępstw, które zostały wyjaśnione. To również odebranie spokoju i pewności siebie tym, których sprawy nie zostały jeszcze rozwiązane, którzy uwierzyli już w swoją bezkarność. - Dlatego takie Archiwum X w prokuraturze jest potrzebne – podkreślił Ziobro.