Maria Ślązak stanie na czele CCBE

Po raz pierwszy w historii radca prawny zostanie prezydentem największej organizacji prawniczej w Europie - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE. Będzie to Maria Ślązak.

Publikacja: 27.11.2014 13:44

Maria Ślązak stanie na czele CCBE

Foto: www.sxc.hu

W najbliższą sobotę delegacje 45 krajów członkowskich, stowarzyszonych i obserwatorów zrzeszonych w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE wybiorą Marię Ślązak, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych na stanowisko Prezydenta tej organizacji. Jest to wydarzenie bez precedensu w historii polskich zawodów prawniczych. Wybór Polki jest pewny, ponieważ jej kandydatura została uzgodniona wcześniej, i podczas sobotniego głosowania będzie jedynym kandydatem.

Maria Ślązak

Radca prawny; od 1992 roku wpisana również na listę adwokatów.

Ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; studium w zakresie prawa europejskiego zorganizowane przez Uniwersytet w Cambridge; wizyty studyjne i kilkumiesięczne staże zawodowe w USA, Kanadzie, Danii i Irlandii; udział w licznych seminariach i szkoleniach z prawa gospodarczego, organizowanych za granicą i w Polsce, w tym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników (CEELI).

Od 1 stycznia 2012 roku jest Wiceprezydentem Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE, największej i najważniejszej europejskiej organizacji zrzeszającej samorządy prawnicze ze wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej i krajów sąsiadujących.

Wielokrotnie przewodniczyła polskiej delegacji w CCBE, reprezentowała samorząd polskich radców prawnych w komitetach i grupach roboczych tej organizacji, między innymi współprzewodniczyła Komitetowi PECO odpowiedzialnemu za stosunki z krajami sąsiadującymi z Unią Europejską, reprezentuje CCBE na różnych wydarzeniach międzynarodowych.

Przewodnicząca, ekspert i członek specjalnych misji CCBE w Gruzji, mających na celu zbadanie sytuacji w tym kraju i obronę adwokatów przed działaniami władz tego państwa, które naruszały zasady praworządności i wartości wymiaru sprawiedliwości.

Aktywnie promuje kontakty między prawnikami z krajów Unii Europejskiej i Ukrainy. Z ramienia CCBE uczestniczyła w „okrągłym stole" zawodów prawniczych w Kijowie, współautorka rekomendacji w sprawie nowego prawa o adwokaturze ukraińskiej.

Z ramienia CCBE wielokrotnie uczestniczyła w konferencjach i seminariach w krajach Europy Wschodniej, na Bałkanach i Kaukazie.

Pomysłodawczyni projektu „Partnerstwa Wschodniego", mającego na celu nawiązanie współpracy i udzielenie wsparcia przez Krajową Izbę Radców Prawnych samorządom prawniczym i prawnikom z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdowy i Ukrainy, a zwłaszcza pomoc adwokatom białoruskim represjonowanym za rzetelne wykonywanie zawodu prawnika. W ramach tego programu zainicjowała organizację przez Okręgowe Izby Radców Prawnych międzynarodowych seminariów we Wrocławiu i w Poznaniu z udziałem prawników z krajów wschodnich, oraz udział tych adwokatów w kolejnych szkoleniach i spotkaniach Izb Okręgowych.

Od 2007 roku jest Wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Prawników AEA-EAL.

Członek Credentials Committee Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (IBA), odpowiedzialnego za ocenę i opiniowanie wniosków organizacji prawniczych z całego świata ubiegających się o członkostwo w IBA.

Koordynator, organizator, prelegent i wykładowca na licznych konferencjach i seminariach organizowanych przez krajowe i międzynarodowe organizacje prawnicze.

Od początku transformacji ustrojowej zwolenniczka i propagatorka nawiązania szerokich kontaktów zagranicznych przez polskich radców prawnych, w tym wyjazdów studyjnych, szkoleń, staży i wymian międzynarodowych dla członków samorządu. Od 1999 roku jest członkiem Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP) i jej Komisji Zagranicznej, w 2003 roku objęła przewodnictwo Komisji Zagranicznej, a następnie Komitetu ds. Zagranicznych, od dwóch kadencji członek Prezydium KRRP. Inicjatorka powołania Przedstawicielstwa KRRP w Brukseli, pierwszej tego typu placówki samorządów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz przynależności KRRP do takich organizacji jak CCBE oraz IBA.

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE

CCBE jest międzynarodową organizacją działającą w imieniu ponad miliona prawników europejskich poprzez swoich członków – adwokatury i stowarzyszenia prawnicze państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od przeszło pięćdziesięciu lat CCBE reprezentuje organizacje członkowskie wobec instytucji europejskich, posiada także stałe delegacje przy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Każdy kraj tworzy jedną delegację, nawet jeżeli na jego obszarze funkcjonuje kilka samorządów prawniczych, które należą do tej organizacji. CCBE działa poprzez Sesję Plenarną, odbywającą się dwa razy w roku i podejmującą decyzje w najważniejszych sprawach, Komitet Stały, który obraduje pięć razy w roku i uchwala stanowiska oraz wytyczne w sprawach istotnych dla zawodów prawniczych, Prezydencję składająca się z Prezydenta oraz trzech Wiceprezydentów, komisji i grup roboczych, które opracowują projekty stanowisk, wytycznych, rekomendacji i zaleceń oraz Sekretariatu zapewniającego obsługę organów CCBE.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo