Od stawki godzinowej do alternatywnych modeli wynagradzania kancelarii prawnych

24 maja w Hotelu Bristol o globalnych trendach wynagradzania kancelarii prawnych rozmawiali wspólnie przedstawiciele kancelarii Slaughter and May z Londynu i szefowie działów prawnych największych przedsiębiorstw w Polsce.

Publikacja: 30.05.2023 16:16

Od stawki godzinowej do alternatywnych modeli wynagradzania kancelarii prawnych

Foto: Adobe Stock

Niewątpliwie oprócz tradycyjnego godzinowego sposobu wynagradzania kancelarii prawnych zyskują na popularności inne modele tj. success fees, ryczałt czy też określenie górnej granicy wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że stawka godzinowa zostaje wyparta, są sytuacje gdy nadal jest ona najkorzystniejsza dla klienta - powiedział Waldemar Koper, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

Ogromny wpływ na zmianę modeli wynagradzania mają również inne czynniki zewnętrzne jak rozwój sztucznej Inteligencji czy też rzeczywistość postcovidowa.

materiały prasowe

Sztuczna inteligencja powoli zajmuje niektóre obszary porad prawnych i jest to proces, którego na ten moment nie znamy jeszcze granic.

Natomiast praca hybrydowa w czasie pandemii sprawiła, że prawnicy coraz większą wagę przywiązują do zasad work-life balance, a to często wymusza na kancelariach zmiany organizacyjne np. zwiększenie liczby prawników, zmiana systemu i czasu pracy. To wszystko ma również wpływ na zasady rozliczeń z klientami.

Niewątpliwie dyskusja pokazała nieuchronność pewnych zmian i trendów, a spotkanie stało się początkiem dalszych dyskusji głównych uczestników branży prawniczej na temat metod wynagradzania pracy prawników.

materiały prasowe

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży