W ubiegły piątek portal niebezpiecznik.pl ujawnił, że "ktoś wysłał komornikom fałszywą wiadomość e-mail i wyłudził od nich hasła do portalu Krajowej Rady Komorniczej". Komornicy publikują tam obwieszczenia o licytacjach, np. zajętych nieruchomości. Portal podał, że fałszywą wiadomość skierowano do kilkuset komorników.

Krajowa Rada Komornicza w wydanym komunikacie zapewniła, iż strona licytacje.komornik.pl jest bezpieczna i żadne dane osobowe nie trafiły do osób nieuprawnionych. - Doszło natomiast do nieuprawnionego użycia hasła w dwóch przypadkach i podszycia się pod kancelarię komorniczą. Na portalu licytacyjnym zostało zamieszczone obwieszczenie o fałszywej licytacji, którego celem było wyłudzenie od osób trzecich środków finansowych z tytułu wpłat na poczet rzekomych rękojmi. Dane do logowania zostały wykradzione poprzez tak zwany „atak phishingowy” - wyjaśnia KRK.

Samorząd komorników zaznacza, że za pomocą tych danych można było jedynie dokonać zamieszczenia obwieszczenia, nie pozwalają one natomiast na dostęp do danych z innych licytacji. - Według najbardziej aktualnych ustaleń, poszkodowanych jest kilka osób, z którymi Krajowa Rada Komornicza jest już w kontakcie - podano.

Krajowa Rada Komornicza zawiadomiła organy ścigania (Prokuraturę Rejonową dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie). - Podjęto również niezwłoczne działania mające na celu zabezpieczenie (blokadę) środków wpłaconych przez osoby pokrzywdzone przestępstwem na rachunek bankowy wskazany przez oszustów - napisano w komunikacie KRK.

Czytaj więcej

Atak hakerski na komorników. Są fałszywe obwieszczenia o licytacjach