Przypomnijmy, iż w ubiegły wtorek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pracownika Orange Polska i polskiego oddziału chińskiego koncernu Huawei. Podejrzewa ich o szpiegostwo na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej. Polak to Piotr D., były wysoki rangą oficer ABW, pracujący ostatnio dla Orange Polska.

Czytaj także: ABW: Polak i Chińczyk z zarzutami szpiegostwa na rzecz Chin

Piotr D. przez wiele lat pełnił różne kierownicze funkcje w MSWiA w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. W grudniu 2011 roku zdymisjonowano go z funkcji wiceszefa Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i doradczy szefa ABW.

"Gazeta Wrocławska" nazwisko podejrzanego o współpracę z chińskim wywiadem znalazła na planie zajęć pierwszego semestru „Studiów Podyplomowych Prawa Karnego Gospodarczego dla sędziów i prokuratorów". Zorganizowane zostały na Wydziale Prawa, Administracji Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia na pierwszym semestrze studiów zaczęły się w połowie września ubiegłego roku a skończyły 5 stycznia. Piotr D. prowadził wykłady na temat „Współpracy służb w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i skarbowej" a także zajęcia warsztatowe z przedmiotu „Biały wywiad".

Rzecznik uczelni dr Ryszard Balicki powiedział "Gazecie Wrocławskiej", że studia to projekt finansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. „Środowiska prokuratorskie" poleciły Piotra D. jako fachowca. Wiadomo też, z jego CV, że to były funkcjonariusz służb specjalnych. Zajęcia zakończyły się już. Ich uczestnicy ocenili je wysoko.