Ostatnio świat obiegła informacja o ukamienowaniu 33-letniej Safii Ahmed Dżimal. Egzekucji na południu Somalii dokonało ugrupowanie islamistów Al.-Szabab, które jest związane z Al.-Kaidą.

Sędzia powołanego przez islamistów sądu oświadczył, że kobieta wyszła za mąż za czterech mężczyzn i przyznała się do winy. Mężczyźni zeznali, że nie wiedzieli, iż kobieta jest zamężna.. Oskarżoną zakopano w ziemi po szyję a zamaskowani mężczyźni obrzucali ją kamieniami. W egzekucji uczestniczyły setki mieszkańców.

W zamieszczonym na stronie adwokatury komunikacie czytamy:

W związku z aktem nieludzkiego i okrutnego potraktowania 33-letniej Safii Ahmed Dżimal oskarżonej o cudzołóstwo, skazanej i straconej w wyniku egzekucji ukamienowania w mieście Barawa na południu Somalii, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraża sprzeciw wobec tak pojmowanego wymierzania sprawiedliwości.

Nie ingerując w odmienną tradycję i prawa innych krajów, nie możemy na ślepo godzić się z okrutną praktyką stosowania kary śmierci, w szczególności w takiej formie i często po przeprowadzeniu fikcyjnego procesu, bez udziału obrońcy i prawnego wsparcia dla kobiet oskarżonych o cudzołóstwo. Adwokatura Polska sprzeciwia się tego rodzaju czynom, okazując jednocześnie wsparcie i szacunek wobec wszystkich kobiet, które skazano na karę śmierci poprzez ukamienowanie.