Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich zarzucają stronie rządowej brak współpracy w ustalaniu strategii walki z Covid-19, mimo że wspólnie tworzą administrację publiczną. Samorządowcy żalą się na brak informacji o dalszych planach i przewidywaniach, jak będzie przebiegać pandemia.

13 października odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami miast, na którym miało dojść do konsultacji w tej sprawie. Jak twierdzą samorządowcy, mimo zapowiedzi do konsultacji nie doszło. Strona rządowa nie przedstawiła propozycji rozwiązań czy nawet prognozowanego przebiegu pandemii. Samorządowcy podkreślają, że bez takich informacji nie mogą zaplanować działań dotyczących funkcjonowania szkół, komunikacji miejskiej, placówek kulturalnych i sportowych.

Czytaj także: Mandaty dla rodziców dzieci łamiących zakaz wychodzenia z domu

W związku z tym Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich wydały wspólne oświadczenie, w którym wyliczają swoje postulaty. Wśród nich są zmiany w prowadzeniu placówek edukacyjnych, w tym zwiększenie uprawnień dyrektorów, by mogli skutecznie reagować na konkretne sytuacje epidemiczne.

– Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej zapewnia decentralizację administracji publicznej. Istotą jej wykonywania jest podział na administrację scentralizowaną i inne podmioty, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Zadania wykonywane przez samorząd są równie ważne jak zadania wykonywane przez administrację rządową – komentuje prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

– Bezskutecznie apelowaliśmy o wprowadzenie w tej sprawie konkretnych procedur. W dalszym ciągu decyzje podejmuje sanepid wedle własnego uznania – komentuje dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski.

Samorządowcy podnoszą też kwestię zbudowania sieci podmiotów leczniczych przygotowanych na zwiększone zapotrzebowanie na usługi medyczne.

– Strona rządowa nie jest przygotowana na wzrost zachorowań i postępuje bez żadnej strategii. Rząd powinien uwzględnić m.in. budowę szpitali polowych i przystąpić do działania już jakiś czas temu. Decyzje są podejmowane bez konsultacji z samorządowcami. W Warszawie buduje się szpital polowy na Stadionie Narodowym, mimo że władze miasta oferowały wcześniej inne lokalizacje. Prezydent Poznania zaproponował dwa puste pawilony, podobnie postąpiły władze Gniezna, które chcą udostępnić pusty szpital. Nie ma na te propozycje żadnych odpowiedzi – mówi Andrzej Porawski.

Wśród postulatów znalazło się też zwiększenie skali przeprowadzanych testów, objęcie szczepieniami przeciwko grypie większej grupy pracowników, a także odblokowanie podstawowej opieki zdrowotnej.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

– Teleporada stała się jedyną formą kontaktu z lekarzem – komentują samorządowcy.