Państwa europejskie powoli otwierają się na turystów. Z pewnością będą to wakacje inne niż wszystkie. Deutsche Welle przedstawia z jakimi obostrzeniami muszą liczyć się podróżujący do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Islandii. 

Niemcy

Autobusy dalekobieżne znów jeżdżą po autostradach, Deutsche Bahn zwiększyła liczbę pociągów – turystyka krajowa w Niemczech powoli nabiera prędkości i można już podróżować ze względów turystycznych. Działają, choć z ograniczeniami, restauracje i ogródki piwne. Nie jest jeszcze pewne, kiedy europejscy turyści będą mogli podróżować do Niemiec.

Rząd w Berlinie od 15 czerwca ma przygotować wytyczne dla turystów z 31 krajów europejskich. Zamiast ostrzeżeń mają to być indywidualne dla każdego kraju wskazówki dotyczące podróży. Oprócz 26 krajów partnerskich w UE chodzi także o Wielką Brytanię, Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein. 3 czerwca rząd federalny planuje przyjęcie odpowiedniego dokumentu.

Hiszpania

Zakaz wjazdu dla zagranicznych turystów zostanie zniesiony 1 lipca, podobnie jak obowiązujące rozporządzenie dotyczące kwarantanny. Pod jakim warunkiem turyści mogą udać się na wakacje w Hiszpanii – wciąż nie jest jasne. Majorka i inne wyspy mają nadzieję na przyjęcie już nieco wcześniej ograniczonej liczby turystów krajowych i zagranicznych. Odpowiednie plany są omawiane z rządem w Madrycie.

Od 25 maja można kąpać się na plażach w niektórych nadmorskich regionach Hiszpanii, ale liczba odwiedzających jest ograniczona. Między parasolami musi być zachowana odległość czterech metrów. Dwa największe miasta Hiszpanii – Madryt i Barcelona – otworzyły również restauracje, bary i parki.

Chorwacja

Ten uzależniony od turystyki kraj nad Morzem Adriatyckim nie może się doczekać otwarcia europejskich granic. I sam daje przykład: pozwalając wjeżdżać na swoje terytorium bez uzasadnienia. Wcześniej podróżujący musieli przedstawiać na granicy potwierdzenie posiadania nieruchomości lub łodzi w Chorwacji.

Złagodzenie restrykcji dotyczy obywateli dziesięciu państw UE: Austrii, Niemiec, Słowenii, Czech, Słowacji, Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii. W przyszłości podróżujący z tych krajów będą musieli jedynie wyjaśnić na granicy, dokąd podróżują i jak ich kontaktować. Powinno to umożliwić ich odnalezienie, gdy w otoczeniu pojawią się nowe infekcje koronawirusem.

Bułgaria

Przygotowuje się do sezonu letniego zgodnie z wymogami w czasach pandemii. Przypadków COVID-19 było w tym kraju stosunkowo niewiele. Sezon letni dla zagranicznych turystów powinien rozpocząć się najpóźniej 1 lipca. Na plażach leżaki są już rozstawione przy zachowaniu większych odstępów. Hotele przyjmują turystów krajowych. Turystyka Bułgarii zależy jednak od lotów międzynarodowych, co do których nadal nie ma jasności.

Czytaj więcej na Deutsche Welle.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ