Przebywam ponad 183 dni w Polsce i nie płacę podatków za granicą. Tam wykonałem jednak co najmniej 25 proc. czasu pracy. W rozliczeniu PIT-36 dochody stamtąd wpisałem w części D1. Według urzędu mam je wpisać do części H1. Czy mogę podzielić dochody na część pracy wykonywaną w Polsce i za granicą i wpisać je odpowiednio (proporcjonalnie do czasu pracy) do rubryk D1 i H1? Jak dokumentować pobyt za granicą? Brak pieczątek w paszportach tego nie ułatwia.
Zakładając, że jest pan polskim rezydentem podatkowym, ma pan obowiązek wykazać do opodatkowania w kraju wszystkie swoje dochody, także te uzyskane za granicą.
Do tego służy PIT-ZG. Jeśli pana dochód może być opodatkowany w kraju, w którym pan pracował, to w zależności od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania część wynagrodzenia trzeba wykazać na formularzu PIT-ZG oraz w części H lub D1 w PIT-36. Sposób wykazania zależy od metody rozliczenia zagranicznych dochodów. Jeśli ma to być metoda wyłączenia z progresją, to należy uzupełnić PIT-ZG w części C1 poz. 9 oraz część H w PIT-36. Przy tzw. kredycie podatkowym należy uzupełnić PIT-ZG w części C1 poz. 10 i poz. 11 (jeśli nie został zapłacony podatek za granicą, to w tej pozycji będzie O) oraz część D1 w PIT-36.
Jeśli natomiast pana dochód nie podlegał opodatkowaniu za granicą (np. miały zastosowanie przepisy umowy zwalniające), to całość wynagrodzenia trzeba wykazać w części D PIT-36 lub PIT-37 (jeśli nie miał pan innych dochodów). Wtedy nie powinien pan składać formularza PIT-ZG.
Prawo podatkowe nie zawiera żadnej metody alokacji dochodów, natomiast dość powszechnie przyjętą metodą praktyczną jest przypisywanie dochodu do danego kraju proporcjonalnie do dni w nim spędzonych. Dla udokumentowania pobytu za granicą podatnik może przedkładać każdy dowód (bilety, rachunki hotelowe etc.). Jeśli to było oddelegowanie pracownicze bądź podróż służbowa, to w praktyce powinno wystarczyć potwierdzenie okresów pobytu za granicą przekazane przez pana pracodawcę.