Urlop za granicą z widmem wirusa - Polacy muszą sprawdzać informacje o sytuacji w krajach wypoczynku

Ten, kto rusza na wypoczynek poza Polskę, musi zebrać informacje o epidemii w danym kraju i mieć ubezpieczenie.

Aktualizacja: 24.07.2020 06:44 Publikacja: 23.07.2020 19:07

Urlop za granicą z widmem wirusa - Polacy muszą sprawdzać informacje o sytuacji w krajach wypoczynku

Foto: AFP

Rząd Czarnogóry znów ogłosił stan epidemii w całym kraju. Wprowadził obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach i na powietrzu (bez plaży i parków). Jeśli będzie rosła liczba zakażonych w Hiszpanii czy w niektórych regionach Włoch, zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia. We Francji np. od kilku dni za brak maseczki grozi mandat w wysokości 135 euro. Sytuacja jest więc dynamiczna. Wszystko dzieje się z dnia na dzień.

Co zrobić, by zagraniczne wakacje na własną rękę nie skończyły się koszmarem? Odpowiedź niby prosta: należy zadbać o wszelkie szczegóły i na bieżąco sprawdzać odpowiednie strony internetowe. Jakie? Eksperci radzą na bieżąco monitorować strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, strony poszczególnych państw czy nowy portal Komisji Europejskiej Re-open EU. Ten ostatni jest interaktywnym narzędziem, które dostarczy aktualnych informacji o możliwościach podróży do krajów członkowskich UE, znoszonych ograniczeniach, swobodzie przemieszczania się, warunkach ewentualnej kwarantanny czy warunkach zdrowotnych. Portal prowadzony jest w 24 wersjach językowych. Kiedy już mamy zapewnione podstawowe informacje, należy zadbać o zdrowie.

Czytaj też:

Koronawirus: co warto wiedzieć o urlopach w dobie pandemii

Koronawirus na urlopie niestraszny - turyści rezygnują z maseczek

Karta pomoże

– Wybierając się do krajów Unii Europejskiej, warto zabrać EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Nie wszystkie jednak świadczenia, które otrzymujemy bezpłatnie w Polsce, są również w koszyku świadczeń bezpłatnych w innych krajach. Warto nie tylko przeczytać, co nam przysługuje, ale i zwrócić uwagę na wyłączenia z refundacji leczenia. A potem wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – radzi „Rzeczpospolitej" Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA. Musimy się liczyć z każdą ewentualnością.

Przykład?

Całkiem niedawno na greckiej wyspie Zakynthos, popularnej między innymi wśród turystów z Polski, wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażona jest Polka, którą wraz z rodziną skierowano na kwarantannę. Zapłaci za nich rząd grecki, ale w różnych krajach może to różnie wyglądać.

Kolejna ważna sprawa to podstawowe akcesoria – warto ze sobą zabrać maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji rąk. I choć przy przekraczaniu granicy samochodem nie są one obowiązkowym wyposażeniem samochodu (choć w Polsce np. kierowca podróżujący z osobami obcymi powinien mieć maseczkę), to warto je mieć w bagażu.

Inaczej sytuacja wygląda na lotniskach. Każdy podróżny musi mieć założoną maseczkę lub przyłbicę. Tak samo jak podczas podróży samolotem. Pamiętać też trzeba, że na teren lotniska wchodzą tylko osoby wylatujące. Z rodziną czy przyjaciółmi należy się pożegnać wcześniej.

Wirusolodzy radzą również, aby podczas całego wyjazdu unikać dużych skupisk ludzkich, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, oraz ograniczać kontakt z osobami z widocznymi objawami infekcji.

Piotr Cybula, radca prawny i ekspert od prawa turystycznego, wymienia jeszcze kilka ważnych spraw. Po pierwsze, trzeba dobrze sprawdzić, czy określony wyjazd może w ogóle się odbyć. Komunikaty poszczególnych państw zmieniają się stosunkowo często. Obecnie najczęściej mamy do czynienia ze znoszeniem ograniczeń, ale czasami też pojawiają się komunikaty w drugim kierunku.

– Po drugie należy także ocenić, jakie ograniczenia znajdą zastosowanie i czy w takich warunkach w ogóle jesteśmy zainteresowani wyjazdem. Dotyczy to przykładowo serwowania posiłków w hotelach czy dostępności wszystkich atrakcji turystycznych – wylicza „Rzeczpospolitej".

Bez rozczarowania

Na tym jednak jeszcze nie koniec. Niezwykle istotna, jego zdaniem, jest kwestia odpowiedniego ubezpieczenia. Ubezpieczyciele powoli dostosowują się do zrozumiałych w obecnych okolicznościach potrzeb klientów i modyfikują swoje oferty.

Sprawa kolejna: nawet po ostatecznej decyzji o wyjeździe trzeba być gotowym na możliwości zmian w zamówionych usługach i zawsze indywidualnie oceniać, jakie prawa i obowiązki stron umowy w związku z tym powstają.

Zdarza się bowiem, że przedsiębiorcy turystyczni w sposób bezpodstawny próbują przerzucić w całości ryzyko występujących zdarzeń na klientów.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego