Każdy kraj sam ustala pandemiczne restrykcje – godzinę policyjną, obowiązek noszenia maseczek, limit plażowiczów pod jednym parasolem czy ograniczenia gości przy restauracyjnych stolikach. Przed rozpoczęciem zagranicznych wojaży warto wiedzieć, co czeka nas na miejscu i jakie są zasady wjazdu do kraju.

Informacji najlepiej szukać na stronach internetowych polskich ambasad lub stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. MSZ wciąż apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Czytaj także:

Co zrobić, by opóźniony lot lub brzydki hotel nie zepsuły wakacji

Włochy

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski zobowiązane są do zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form i przedstawienia certyfikatu (tzw. green pass) o pełnym zaszczepieniu, przebytej chorobie Covid-19 albo negatywnym wyniku testu wymazowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.

Dodatkowe obostrzenia mogą być wprowadzane lokalnie i regionalnie ze względu na podział Włoch na cztery strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Im jaśniejszy kolor oznaczenia, tym bezpieczniej i mniej obostrzeń. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje minister zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu. Przynależność do strefy pomarańczowej lub czerwonej oznacza tu m.in. zakaz przemieszczania się, z wyłączeniem uwiarygodnionych potrzeb zawodowych i sytuacji wyższej konieczności.

W tej chwili we Włoszech jest jednak bezpiecznie. W strefie białej zniesiono więc obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, chyba że nie może być zagwarantowane utrzymanie dystansu. Nos i usta trzeba zakrywać na targach, stadionach, targowiskach na świeżym powietrzu i w kolejkach.

Utrzymane zostały ograniczenia w transporcie publicznym – tylko połowa miejsc może być zajęta, a osoby, których temperatura ciała przekroczy 37,5 st. C., nie będą dopuszczane do podróży pociągami na długich trasach.

Nie ma ograniczeń dotyczących otwarcia barów i restauracji. Przy stoliku wewnątrz lokalu może przebywać jednak maksymalnie sześć osób, chyba że są rodziną.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Bułgaria

Od lipca Bułgaria przyjęła zasady UE, zgodnie z którymi kraje oznacza się różnymi kolorami (zielony, pomarańczowy i czerwony), w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Polska obecnie oznaczona jest jako zielona strefa niskiego ryzyka, co oznacza, że obywatele polscy mogą wjeżdżać na terytorium Bułgarii po okazaniu ważnego unijnego certyfikatu cyfrowego UE Covid (tzw. green pass) lub analogicznego dokumentu zawierającego te same dane. W przeciwnym razie podróżny zostanie poddany dziesięciodniowej kwarantannie.

Kwarantanna może zostać odwołana po przedstawieniu dokumentu o negatywnym wyniku testu na Covid-19 przeprowadzonego w ciągu 24 godzin od wjazdu na terytorium Bułgarii. Z kwarantanny zwalnia też negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do kraju lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego na Covid-19 przeprowadzonego do 48 godzin przed wjazdem. Ze spełnienia tych wymogów są zwolnione dzieci do 12. roku życia.

Jeśli turysta zechce wybrać się w Bułgarii na przedstawienie, do galerii lub do muzeum, będzie musiał włożyć maseczkę i zachować 1,5-metrowy dystans. Tylko połowa miejsc może być zajęta. Także na bazarach i targowiskach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Grecja

Wjazd do Grecji jest możliwy dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców i osób, które okażą negatywny wynik testu. Wymagania te są stawiane wszystkim podróżnym, którzy ukończyli 12 lat.

Na terenie całej Grecji w godzinach 00.30 do 05.00 obowiązuje zakaz przemieszczania się. Obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach publicznych zamkniętych. Obowiązek noszenia maseczki w otwartych przestrzeniach dotyczy tylko dużych skupisk ludzkich. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym półprzyłbicami).

Restauracje są otwarte, ale zjeść można tylko na zewnątrz. Wyjątek dotyczy lokali obsługujących wyłącznie gości hotelowych.

Ograniczeniami objęto nawet plaże. Na 1000 mkw. plaży może przypadać do 80 osób. Maksymalnie dwie osoby mogą chronić się w cieniu jednego parasola. Limit ten nie obowiązuje rodzin.

Hiszpania

Niższe niż w Grecji kary za nienoszenie maseczki obowiązują w Hiszpanii. Tam trzeba liczyć się z grzywną w wysokości 100 euro.

Nos i usta należy zakrywać w przestrzeni publicznej zamkniętej, na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania 1,5-metrowego dystansu, i w środkach transportu. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do szóstego roku życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacja epidemiczna w Hiszpanii się pogarsza.