Na pierwszym miejscu znalazł się paszport Niemiec, z którym można przekroczyć granice aż 134 krajów.

Ranking paszportów jest aktualizowany w czasie rzeczywistym ze względu na liczne zmiany, wprowadzane wizy i inne obostrzenia.

Czytaj także: Podczas pandemii paszportu nie dostaniesz

Jeszcze w październiku z danych wynikało, że paszport Nowej Zelandii (która w ubiegłym roku zwyciężyła), umożliwia bezwizowy wjazd do 129 krajów. Dziś są to już 132 państwa.

Na wynik ranking mają wpływ różne czynniki, w tym wynik mobilności, wymagania wizowe, elektroniczne zezwolenie na podróż i światowy wynik otwartości.

Czołówka państw z najmocniejszymi paszportami wygląda następująco:

1. Niemcy (134 państwa bez wizy)

2. - Szwecja (133 państwa bez wizy)

- Finlandia (133 państwa bez wizy)

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

- Hiszpania (133 państwa bez wizy)

3. - Dania (132 państwa bez wizy)

- Norwegia (132 państwa bez wizy)

- Szwajcaria (132 państwa bez wizy)

- Nowa Zelandia (132 państwa bez wizy)

- Holandia (131 państw bez wizy)

- Francja (131 państw bez wizy)

Z polskim paszportem w kieszeni można pojechać bez wizy aż do 130 państw, co plasuje nas Ex aequo na piątym miejscu z Belgią, Litwą, Węgrami, Japonią i Koreą Południową.

Wjazd z polskim paszportem pozwala na odwiedzenie 94 krajów bez żadnej wizy, w kolejnych 36 krajach, po przylocie na lotnisko musimy otrzymać wizę "on arrival", natomiast do 68 krajów, wciąż potrzebujemy wizy.

Jeszcze z danych z października 2020 roku wynikało, że z polskim paszportem mogliśmy odwiedzić 89 krajów bez wizy, w 35 krajach otrzymywaliśmy wizę "on arrival", a konieczność posiadania wizy w paszporcie obowiązywała w 74 krajach.

Na ostatnim miejscu rankingu znalazł się Irak i Afganistan. Z paszportami tych krajów można wjechać bez wizy zaledwie do 30 państw.