Mąż prowadzi działalność gospodarczą na Ukrainie – jest właścicielem firmy mającej osobowość prawną. Czy musi to zgłosić w Polsce i czy powinien tu płacić podatki i ubezpieczenia? Czy możemy rozliczać się wspólnie? Ja pracuję w Polsce.
Rozumiem, że firma ma charakter spółki kapitałowej. Zakładam zatem, że pani mąż jako właściciel spółki uzyskuje dochód w postaci dywidendy lub udziału w zyskach spółki. Takiej działalności nie trzeba rejestrować w Polsce na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych ani na potrzeby ubezpieczeń społecznych. Zakładając, że pani mąż jest nadal polskim rezydentem podatkowym, jest on zobowiązany wykazać tylko podatek od dywidendy/udziału w zysku w swoim rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36 lub PIT-38). Dochód w postaci dywidendy/udziału w zysku jest opodatkowany w Polsce 19-proc. zryczałtowaną stawką podatkową. Jeżeli zapłacił również podatek na Ukrainie, to należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania, tzw. kredytu podatkowego, wynikającą z polsko-ukraińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie ze wspomnianą umową podatek zapłacony przez pani męża na Ukrainie nie może być jednak większy niż 15 proc. dywidendy brutto. Zgodnie z metodą kredytu podatkowego kwota podatku zapłaconego na Ukrainie pomniejszy podatek należny w Polsce. Uzyskanie tego rodzaju dochodu nie wpływa na możliwość wspólnego rozliczenia małżeńskiego.
Jestem obywatelką Ukrainy, ale legalnie pracuję i rozliczam się z PIT w Polsce. Mam pobyt na czas określony. Moja córka też ma pobyt na czas określony, studiuje w Warszawie na SGH. Czy mogę skorzystać z ulgi na dzieci?
Zasadniczo tak. Ulga dotyczy wszystkich osób będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, niezależnie od obywatelstwa czy rezydencji podatkowej. Podatnik ma prawo odliczyć kwotę 1145,08 zł na każde wychowywane przez siebie dziecko. Ulga przysługuje również podatnikom wychowującym dzieci, które nie ukończyły 25 lat i studiują na uczelniach wyższych, pod warunkiem jednak, że pani córka nie uzyskała dochodu podlegającego opodatkowaniu w 2007 r.
Od stycznia 2007 r. do dziś córka przebywa w Brukseli. Od stycznia do maja 2007 r. pracowała jako asystentka polskiego posła w Parlamencie Europejskim. Od czerwca 2007 r. do chwili obecnej jest pracownikiem Parlamentu Europejskiego. Czy powinna rozliczać się z podatku za okres od czerwca do końca 2007 r. i za 2008 r., będąc pracownikiem PE? Córka ma stałe zameldowanie w Warszawie.