Eksplozja amunicji na poligonie wojskowym w Czechach, są ranni

Na poligonie wojskowym Libavá doszło do eksplozji amunicji - podają czeskie media informując, że w wyniku zdarzenia ranni zostali żołnierze.

Aktualizacja: 17.06.2024 14:03 Publikacja: 17.06.2024 13:26

Na poligonie w Czechach doszło do eksplozji

Na poligonie w Czechach doszło do eksplozji

Foto: PAP/CTK Photo/Stanislav Helona

Do wybuchu doszło przed południem. Czeskie wojsko poinformowało o sprawie w mediach społecznościowych. Sprawą zajmuje się miejscowa Żandarmeria Wojskowa.

Eksplozja na poligonie w Czechach. "Są ranni"

"Mamy do czynienia z poważnym wypadkiem na wojskowym poligonie Libavá, gdzie eksplodowała bliżej nieokreślona amunicja. Niestety na miejscu zdarzenia są ranni. Staramy się jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanym" - czytamy we wpisie, w którym zaznaczono, że na miejsce skierowano śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego.

Czytaj więcej

Katastrofa kolejowa w Czechach: Zderzyły się pociągi, są ofiary

Czeskie służby nie podały początkowo liczby rannych - informacji tej nie ujawniły ani rzeczniczka Żandarmerii Wojskowej Kateřina Mlýnková, ani rzeczniczka armii Magdalena Dvořáková.

Na miejscu zdarzenia są służby ratunkowe. - Ponieważ jest to teren wojskowy i wojsko jest zaangażowane, nie mogę podać bardziej szczegółowych informacji. Mogę tylko potwierdzić, że reagujemy na to zdarzenie, mamy tam dwie załogi z Ołomuńca, pomaga również lotnicze pogotowie ratunkowe z innego regionu - powiedziała cytowana przez portal iDNES Lucie Mikisková, rzeczniczka Ratownictwa Medycznego Kraju Ołomunieckiego. Zaznaczyła, że ratownicy medyczni wciąż są na miejscu incydentu.

Dziewięć osób rannych w wyniku wybuchu w Czechach

Później nowe informacje przekazał rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Ołomuńcu, Adam Fritscher. - W tej chwili mamy informacje o dziewięciu osobach rannych. Cztery z nich zostaną przetransportowane do nas - dwie drogą powietrzną, dwie karetką pogotowia, kolejne cztery trafią do szpitala wojskowego w Ołomuńcu, a jednej pomocy udzielono na miejscu - powiedział. Dodał, że nie ma informacji na temat stanu, w jakim znajdują się poszkodowani. Wiadomo, że do placówek medycznych dotarło dotąd dwóch żołnierzy, którzy są pod opieką lekarzy.

Poligon wojskowy Libavá jest położony we wschodniej części Czech, w Górach Odrzańskich, w kraju ołomunieckim. To teren o powierzchni 235,5 km2. Poligon utworzono w latach 40. ubiegłego wieku na mocy decyzji rządu Klementa Gottwalda na terenach zamieszkiwanych wcześniej przez ludność niemiecką. Od 1968 r. po interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w miejscu tym stacjonowały wojska radzieckie. Wstęp na teren wojskowy jest zabroniony.

Czeskie media przypominają, że trzy lata temu, w lipcu 2021 r., na terenie byłego poligonu Brdy w kraju środkowoczeskim dwóch żołnierzy zostało rannych na skutek wybuchu, do którego doszło podczas usuwania amunicji z rejonu. Jeden z pocisków eksplodował podczas przeładunku. Jeden z poszkodowanych zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. W związku ze sprawą postawiono zarzuty rażącego niedbalstwa saperowi, który został uniewinniony przez sąd.

Do wybuchu doszło przed południem. Czeskie wojsko poinformowało o sprawie w mediach społecznościowych. Sprawą zajmuje się miejscowa Żandarmeria Wojskowa.

Eksplozja na poligonie w Czechach. "Są ranni"

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
Poważny wypadek autobusu pod Barceloną. Kilkadziesiąt osób rannych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wypadki
Rosyjski samolot pasażerski rozbił się w pobliżu Moskwy. Są ofiary
Wypadki
Nagły wybuch paniki na spotkaniu modlitewnym w Indiach. Liczba ofiar rośnie
Wypadki
Zaginął na Teneryfie. Nastolatek nie jest już poszukiwany
Wypadki
Słowacja: Wzrosła liczba ofiar zderzenia pociągu z autobusem