Dramat w stolicy Bangladeszu. 43 osoby zginęły w płomieniach (WIDEO)

W potężnym pożarze, który objął sześciopiętrowy budynek mieszkalny w stolicy Bangladeszu, Dhace, zginęło 43 osób, a dziesiątki odniosły obrażenia - poinformował minister zdrowia azjatyckiego kraju.

Publikacja: 01.03.2024 05:34

Pożar wybuchł w restauracji w sześciopiętrowym budynku w Dhace

Pożar wybuchł w restauracji w sześciopiętrowym budynku w Dhace

Foto: AFP

Pożar wybuchł w popularnej restauracji przy Bailey Road w Dhace w czwartek wieczorem i szybko zaczął się rozprzestrzeniać - informują lokalne władze.

Pożar w Dhace: 22 osoby z poparzeniami w szpitalu, stan krytyczny

Co najmniej 43 osoby zginęły, a 22 trafiły do szpitali z poparzeniami — poinformowała minister zdrowia, Samanta Lal Sen, w piątek rano, po wizycie w szpitalu akademickim w Dhace.

22 osoby hospitalizowane z powodu poparzeń są w stanie krytycznym — wynika ze słów minister.

Na razie nie jest jasne co doprowadziło do wybuchu pożaru, który udało się opanować po dwóch godzinach. Z ogniem walczyło 13 jednostek straży pożarnej.

Mohammad Altaf, który wyszedł z pożaru bez poważnych obrażeń relacjonował, że zdołał uciec z płonącej restauracji wybijając okno w kuchni i wyskakując przez nie. Altaf, pracownik restauracji mówił, że dwaj jego koledzy z pracy — kasjer i pracownik obsługi — zginęli pomagając w ewakuacji klientów z płonącego lokalu.

W restauracji, w której wybuchł pożar, jadło wiele rodzin, w tym rodziny z dziećmi

Restauracja znajdowała się w budynku, w którym znajdują się głównie lokale gastronomiczne, a także sklepy z telefonami komórkowymi i sklepy odzieżowe. W momencie, gdy w lokalu wybuchł pożar, posiłek jadło w nim wiele rodzin, w tym rodziny z dziećmi — relacjonuje Reuters. Większość zmarłych to ofiary zaczadzenia, niektórzy zginęli wyskakując z okien płonącego budynku.

Czytaj więcej

Bangladesz: 10 tys. osób straciło domy po pożarze w stolicy

Strażacy użyli dźwigów, by ratować ludzi z wyższych pięter płonącego budynku.

Zdaniem gen. Maina Uddina, przedstawiciela straży pożarnej i obrony cywilnej, do pożaru mogło dojść w wyniku wycieku gazu z kuchenki.

- To był niebezpieczny budynek, z butlami z gazem na każdym piętrze, nawet na klatkach schodowych — relacjonował.

Przyczyny pożaru ma zbadać specjalna, pięcioosobowa komisja.

W związku z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa setki osób zginęły w pożarach, jakie wybuchały w Bangladeszu w ostatnich latach.

Do pożarów często dochodzi w gęsto zaludnionej Dhace — wiele budynków w stolicy powstaje bez wypełnienia niezbędnych norm bezpieczeństwa. Pożary wybuchają w związku z wyciekiem gazu z butli, ale też z powodu spięć w źle montowanej instalacji elektrycznej lub w wyniku nieprawidłowej pracy klimatyzatorów.

W lipcu 2021 roku co najmniej 54 osoby zginęły (w tym wiele dzieci) w zakładzie przetwórstwa żywności na przedmieściach Dhaki.

Z kolei w lutym 2019 roku pożar, który wybuchł w Dhace, zabił co najmniej 70 osób.

Pożar wybuchł w popularnej restauracji przy Bailey Road w Dhace w czwartek wieczorem i szybko zaczął się rozprzestrzeniać - informują lokalne władze.

Pożar w Dhace: 22 osoby z poparzeniami w szpitalu, stan krytyczny

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
"Moulin Rouge" to teraz "lin Rouge". Odpadły skrzydła wiatraka
Wypadki
Katastrofa z udziałem dwóch śmigłowców w Malezji. Zderzyły się w powietrzu
Wypadki
Miliarder zaginął w Alpach. Żyje ze swoją kochanką w Moskwie?
Wypadki
Smocza wieża runęła. Pożar jednego z najbardziej znanych budynków w Kopenhadze (WIDEO)
Wypadki
Kolejka linowa uderzyła w słup i się zerwała. Są ranni i zabici