Infolinia dla członków rodzin osób poszkodowanych w wypadku: + 385 148 99 414

Do wypadku doszło w sobotę rano na autostradzie A4 prowadzącej do Zagrzebia. Autokarem jechało 42 pielgrzymów, głównie z Sokołowa, Konina i Jedlni koło Radomia, i dwóch kierowców, celem było miejsce kultu maryjnego w Medziugorie.

Z nieustalonych na razie przyczyn pojazd wypadł z trasy, zjechał do rowu i uderzył w nasyp.

Na miejscu zginęło 11 osób, w tym kierowca, 12. ofiara zmarła w drodze do szpitala.

Poszkodowanym udzielono natychmiastowej pomocy.

Czytaj więcej

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. 12 osób zginęło. Wśród ofiar kierowca

Na miejsce katastrofy udał się minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Niedzielski zapewnił, że jeśli wśród poszkodowanych są osoby, których stan pozwoli na transport do Polski, wrócą  do kraju jeszcze dziś rządowym samolotem.

Szef resortu zdrowia potwierdził, że 19 osób wśród 32 rannych jest w stanie ciężkim, rokowania pięciu z nich są niepewne. Kilkoro rannych wymagało przeprowadzenia skomplikowanych operacji.

Minister zdrowia zapewnił, że poszkodowani Polacy są pod troskliwą opieką chorwackich lekarzy.

Ostatecznie tylko czworo rannych jest w stanie pozwalającym na transport.

Pogorszył się stan dwóch osób rannych w wypadku

Późnym wieczorem w sobotę Damir Poljak, dyrektor szpitala w Varaždin, przekazał, że stan dwóch pacjentów uległ pogorszeniu.

- Mamy 11 pacjentów w naszej placówce, pięciu na oddziale intensywnej terapii, z których dwóch jest w stanie krytycznym, trzech na traumatologii i ortopedii, a trzech na oddziale neurochirurgii - mówił Poljak.

Chorwacka policja potwierdziła, że wszystkie osoby ranne zostały zidentyfikowane. Wcześniej wystąpiły problemy z identyfikacją kilku osób, ponieważ rodzaj obrażeń nie pozwalał na kontakt.

Do Chorwacji mogą przyjechać rodziny poszkodowanych w wypadku

Decyzją kardynała Josipa Bozanića, arcybiskupa Zagrzebia, Caritas Archidiecezji Zagrzebskiej udostępnia możliwość zakwaterowania członkom rodzin rannych pielgrzymów.

Caritas szuka także wolontariuszy znających język polski, by ułatwić kontakt z poszkodowanymi i ich rodzinami.

Osoby, które chcą pojechać do swoich rannych bliskich, powinny zgłaszać zapotrzebowanie na kwaterę pod adresem mailowym czn@czn.hr lub telefonicznie pod nr komórkowy 099 2391 607.

Nie jest jeszcze znana przyczyna wypadku. Jedną z rozpatrywanych opcji jest zaśnięcie kierowcy, ale wszystkie szczegóły będą znane po sekcji zwłok, analizie tachografów i zeznaniach świadków.

Kontrolę w firmie, do której należał autokar, zapowiedział główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.