Płaca minimalna rządzi podwyżkami. Ile przeciętnie zarabiają Polacy?

Co piąta osoba zatrudniona w sektorze przedsiębiorstw zarabia mniej niż 7 tys. brutto, przy średniej wynoszącej prawie 1000 zł więcej.

Publikacja: 25.03.2024 16:36

Płaca minimalna rządzi podwyżkami. Ile przeciętnie zarabiają Polacy?

Foto: Adobe Stock

W większości branż płace są realnie wyższe niż rok wcześniej. Nie jest to jednak zasługa powszechnych podwyżek, a sporego skoku wynagrodzenia minimalnego w styczniu.

O niespełna 10 proc. wzrosła w skali roku siła nabywcza przeciętnej płacy w firmach, w których pracuje od dziesięciu osób. W większości branż płace są o tyle wyższe nominalnie niż w lutym ubiegłego roku, a to oznacza, że ceny wzrosły wolniej niż wynagrodzenia.

Tak wynika z danych GUS. W lutym przeciętna płaca była o ponad 913 zł wyższa niż rok wcześniej. Teraz jest to brutto prawie 7,98 tys. zł. Ale przeciętne płace wahają się od prawie 14 tys. zł w górnictwie i 13,4 tys. zł w IT oraz informacji i komunikacji do 5,3 tys. zł w firmach odzieżowych i 5,8 tys. w turystyce.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na wykres, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową. Jeśli w legendzie jest zestawienie kilku parametrów: 1) najeżdżając na legendę „interesująca Cię wartość” podświetli się na wykresie 2) możesz pojedynczo „wyłączać” widoczność, by zobaczyć jeden konkretny wykres - dotyczy to slajdu nr 3.

rp.pl

Jaki wpływ na podwyżki wynagrodzeń w firmach ma płaca minimalna?

Na ok. czterdzieści działów gospodarki, o których co miesiąc informuje GUS, w dwudziestu dwóch branżach przeciętna płaca jest niższa niż 7,97 tys. zł. W tym poniżej siedmiu tysięcy brutto wynosi: w turystyce (5,8 tys. zł), handlu detalicznym (6,37 tys. zł), w budownictwie mieszkaniowym (6,9 tys. zł), w firmach komunalnych i zajmujących się gospodarka odpadami (6,9 tys. zł), branży meblarskiej (6,1 tys. zł) oraz odzieżowej (6 tys. zł) oraz w firmach produkujących wyroby z drewna (niespełna 6, 3 tys. zł). Tylko w tych branżach w lutym pracowało ponad 1,3 mln osób (tyle było etatów), a to oznacza, że co piąty pracownik zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw ma pensje niższą niż 7 tys. zł brutto, czyli od średniej dzieli go co najmniej 900 zł.

Czytaj więcej

Minister finansów rozwiewa wątpliwości. Podwyżka kwoty wolnej w 2025 r. niemożliwa

Co więcej w danych widoczny jest wpływ podwyżki płacy minimalnej w styczniu. W ciągu roku minimalne wynagrodzenie wzrosło o 752 zł z 3,49 tys. zł w styczniu 2023 to 4,24 tys. zł na początku tego roku. W branżach, w których płace są niskie nominalny wzrost w skali roku oscyluje właśnie wokół tej kwoty. W firmach odzieżowych w lutym zarabiało się o niespełna 760 zł więcej niż rok temu, u producentów tekstyliów – jeszcze mniej o 26 zł, a w gastronomii i zakwaterowaniu o 653 zł.

O tym jaki wpływ na podwyżki ma płaca minimalna świadczyć może także to, że w nielicznych branżach płace w lutym były wyższe niż w styczniu.

Jak mocno najbogatsi odstają od średniej?

W czterech działach płaca przeciętnie jest wyższa niż 9 tys. brutto. To: informacja i komunikacja (ponad 1,1 tys. zł więcej niż rok temu), elektrownie, firmy paliwowe, wodociągowe, zaopatrujące w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (średnia prawie 11,7 tys. zł i wzrost roczny o 740 zł), farmacja ( z przeciętną ok 9,6 tys. zł i wzrostem o ok 340 zł) oraz górnictwo ze wzrostem o niespełna 1,2 tys. zł. W tych branżach widoczne są wyraźne skoki płac wynikające z kwartalnych lub półrocznych premii.

W tych czterech branżach pracuje nieco ponad 570 tys. osób.

GUS podał także, że w lutym, a więc przed waloryzacją, przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych wyniosła niespełna 3,5 tys. zł i wzrosła o 17,5 proc. w skali roku. Siła nabywcza przeciętnych świadczeń była o 14,7 proc. większa niż w lutym zeszłego roku. Zaś świadczenia rolnicze wyniosły średnio 1,9 tys. zł (były o ponad jedną czwartą wyższe niż rok wcześniej).

Wynagrodzenia
Daleko do równych zarobków kobiet i mężczyzn na Wyspach
Wynagrodzenia
Pracownicy nie walczą o podwyżki. To temat tabu
Wynagrodzenia
Polacy zarobków nie ujawniają nawet najbliższym
Wynagrodzenia
Koniec szybkich podwyżek płacy minimalnej? Tusk przejmuje pałeczkę po PiS
Wynagrodzenia
Milionowe zarobki prezesów banków w Polsce. Kto dostaje najwięcej?