Awans doświadczonej producentki radiowej BBC Karen Martin został ogłoszony w lutym. Menedżerka miała nadzorować globalne wiadomości radiowe publicznego brytyjskiego nadawcy, jako zastępczyni naczelnego redakcji. Karen Martin zrezygnowała jednak z nowego, lepszego stanowiska. Z nową pozycją rozstała się informując o tym setki pracowników BBC i wyjaśniając powody, dla których zrezygnowała ze stanowiska jednego z dwóch menedżerów odpowiedzialnych za światowy newsroom radia BBC.

Powodem decyzji doświadczonej pracownicy było odkrycie, że jej kolega Roger Sawyer, który również niedawno awansował na równorzędne stanowisko, otrzymał znacznie intratniejszą propozycję finansową.

- Pomimo przyznania nam tego samego stanowiska, tego samego dnia, po tej samej radzie i podczas tego samego procesu rekrutacji BBC News poprosiło mnie o zaakceptowanie znacznie niższej pensji od mojego męskiego odpowiednika - pisała w e-mailu, cytowanym przez „The Guardian”, Karen Martin.

Menedżerka problem nierówności płacowej próbowała, jak deklaruje w e-mailu, najpierw rozwiązać polubownie i zgodnie z procedurami.

- Zapewniano mnie, że nasze role i obowiązki są identyczne. Powiedziano mi również, że moja nominacja była „bardzo zasłużona”. Po prostu jestem warta o 12 tysięcy funtów mniej. W ciągu ostatnich czterech miesięcy prosiłam BBC News o ponowne przemyślenie i podnieśli swoją ofertę (…). Teraz różnica wynosi około 7 tysięcy funtów. Ale mnie nigdy nie chodziło o moją pensję, chodzi o równe wynagrodzenie – twierdzi Karen Martin.

Menedżerka twierdzi, że dyrektor generalny BBC Tony Hall był z nią cały czas w kontakcie w sprawie oraz, że była ostrzegana przez kadrę zarządzającą (nie wskazała konkretnego nazwiska), że w przypadku upublicznienia sprawy jej kariera będzie zagrożona.

BBC twierdzi, że sytuacja wygląda inaczej, niż przedstawia ją Karen Martin. Naczelny wiadomości BBC Gavin Allen wysłał do pracowników e-mail, w którym zapewniał, że wynagrodzenia w BBC są zasadniczo ustalane ze związkami zawodowymi, a nie w drodze indywidualnych negocjacji.

- Roger pracował na podobnym lub wyższym stanowisku od wielu lat, podczas gdy Karen zaproponowano awans wraz ze znaczącą podwyżką. Sądzimy, że większość zrozumie, że te czynniki mogą powodować różnice pomiędzy ich wynagrodzeniami – twierdzi Allen.

BBC już teraz jest pod lupą Komisji ds. Równości i Praw Człowieka, która sprawdza doniesienia o tym, że mężczyźni byli lepiej opłacani od kobiet za wykonywanie tej samej pracy. Karen Martin zadeklarowała, że rozważy pomoc w tym śledztwie. Myśli także nad podjęciem działań prawnych przeciwko BBC.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ