Wielka Brytania i Niemcy - to w tych krajach łączne wynagrodzenia Polaków były w zeszłym roku najwyższe. Polscy pracownicy na Wyspach zarobili łącznie równowartość prawie 34 mld złotych zaś w Niemczech prawie 27 mld zł - wynika z najnowszego raport firmy Euro-Tax, która specjalizuje się w usługach zwrotu podatków za pracę za granicą,

Pierwsze miejsce Wielkiej Brytanii i Niemiec w tym zestawieniu ma przede wszystkim związek z dużą liczbą mieszkających i pracujących tam Polaków, spośród których spora część to długoterminowi emigranci, przebywający za granicą od ponad roku. Według ostatnich danych GUS, w 2017 r w Wielkiej Brytanii przebywało 793 tys. polskich migrantów czasowych (powyżej trzech miesięcy), zaś w Niemczech- 703 tys.

Średnie zarobki Polaka pracującego za granicą Euro-Tax szacuje na 8,6 tys. zł, czyli prawie o tysiąc złotych (prawie 12 proc.) więcej niż rok wcześniej. Praca za granicą nadal jest więc bardziej opłacalna niż w kraju, gdzie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosiło w IV kw. zeszłego roku 4,8 tys. zł, o ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zdaniem autorów raportu, na ubiegłoroczny wzrost zarobków Polaków złożyło się kilka czynników- sprzyjała im m.in. dobra koniunktura na Zachodzie i coroczny wzrost płacy minimalnej. Jak zwraca uwagę Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax, rosną też płace Polaków mieszkających dłużej za granicą (zdobywają doświadczenie, nowe umiejętności, podwyższają i awansują). Co więcej nowi migranci zarobkowi –czy nawet osoby wyjeżdżające do sezonowych prac- korzystając z pomocy osiadłych za granicą bliskich i znajomych już na starcie znajdują lepiej płatne zajęcie.

Euro – Tax szacuje, że –podobnie jak w 2017 r- również w ubiegłym roku najlepiej wynagradzani byli Polacy pracujący w Austrii - gdzie jak wyjaśnia Adam Powiertowski - pracują często doświadczeni fachowcy i specjaliści delegowani przez polskie firmy. W zeszłym roku zarabiali średnio ponad 10 tys. zł miesięcznie. Na drugim miejscu plasowała się Wielka Brytania (9,6 tys. zł) zaś na trzecim Irlandia (8,8 tys.).

Najmniej Polacy zarabiali w Belgii i Holandii (5,3 tys.i niespełna 6 tys.), gdzie pracują często przy prostych sezonowych pracach a dodatkową barierą w zdobyciu kwalifikacji i lepszej pozycji zawodowej (większą niż na Wyspach) jest brak znajomości języka.