DiCarlo przedstawiając sytuację w Strefie Gazy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreślała, że w blokowanej przez Izrael palestyńskiej enklawie zaczyna kończyć się benzyna i leki.

Zastępczyni sekretarza generalnego ostrzegła, że fundusze z ONZ na wsparcie programu paliwowego dla Gazy skończyły się, co grozi zamknięciem setek kluczowych instytucji na tym obszarze - w tym m.in. szpitali i elektrowni wodnych.

Blokada Strefy Gazy przez Izrael trwa od 2007 roku, gdy władze w enklawie przejął Hamas uważany przez Izrael za organizację terrorystyczną. Od 30 marca na granicy Strefy Gazy dochodzi do regularnych protestów Palestyńczyków przeciwko blokadzie, a sytuacja jest tak napięta, że - w ocenie DiCarlo - w regionie w każdej chwili może wybuchnąć konflikt.

- Sytuacja humanitarna w Gazie także się pogorszyła, w związku z dodatkowymi ograniczeniami w transporcie towarów wprowadzonymi przez Izrael - powiedziała DiCarlo.

- Wzywam wszystkie strony (sporu) do zapewnienia tego, by pomoc humanitarna jak najszybciej dotarła do Strefy (Gazy) - zaapelowała zastępczyni sekretarza generalnego.

DiCarlo wezwała też do Rady Bezpieczeństwa o dodatkowe 4,5 mln dolarów na wsparcie funduszu na pomoc paliwową dla Strefy Gazy.

Oprócz Izraela blokadę Strefy Gazy prowadzi również Egipt. Oba państwa podkreślają, że blokada jest konieczna, by powstrzymać działania bojowników Hamasu. Na terenie Strefy Gazy mieszka 1,8 mln ludzi.

DiCarlo ostrzegła, że dalsza eskalacja konfliktu w Strefie Gazy może "pogrążyć ją w wojnie" i wezwała Izrael do zapewnienia, by pomoc humanitarna została sprawnie dostarczona do potrzebujących.

- Izrael ma obowiązek chronić swoich obywateli, musi zachowywać największą powściągliwość w używaniu ostrej amunicji i powstrzymywać się od używania zabójczej siły, oprócz sytuacji, które są ostatecznością - powiedziała DiCarlo. Wezwała też jednocześnie do powstrzymywania się przez Hamas od używania przemocy na pograniczu izraelsko-palestyńskim.

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ