Juszczenko jest postrzegany jako faworyt w walce o to stanowisko - twierdzi rosyjska gazeta "Kommiersant", na podstawie doniesień swoich źródeł bliskich procesowi negocjacji.

"Najbardziej antyrosyjski prezydent Ukrainy może poprowadzić delegację ukraińską w Mińsku i będzie to problem dla Rosji". Przykładowo (Juszczenko) nie mówi po rosyjsku bez tłumacza" - podało źródło gazety.

Wśród domniemanych konkurentów Juszczenki jest pierwsza wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Irina Gieraszczenko, która reprezentuje Ukrainę w podgrupie humanitarnej trójstronnej grupy kontaktowej do spraw konfliktu w Donbasie, oraz Rusłan Demczenko, doradca ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki i były wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

Rosyjska gazeta twierdzi jednak, że Kijów rozważa także opcję rezygnacji z formatu Mińska.

2 października były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zakończył swoją pracę jako przedstawiciel Ukrainy w Trójstronnej grupie kontaktowej. W rozmowach w Mińsku uczestniczą przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE oraz delegaci samozwańczych republik: "Donieckiej Republiki Ludowej" i "Ługańskiej Republiki Ludowej".