80 procentom lasów grozi pożar

Lasy państwowe dobrze chronione przed pożarami. Gorzej sytuacja wygląda w prywatnych.

Aktualizacja: 23.08.2019 22:45 Publikacja: 22.08.2019 21:00

80 procentom lasów grozi pożar

Foto: Fotorzepa/ Michał Walczak

Odpowiednia ilość sieci źródeł wody w lasach, zmniejszanie monokultur sosnowych, dobrze utrzymane pasy przeciwpożarowe i punkty alarmowo-dyspozycyjne – zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nadleśnictwa skutecznie zabezpieczały lasy państwowe przed pożarami, mimo że nie wszystkie obowiązki wykonywały prawidłowo. „Rzeczpospolita” dotarła do raportu z kontroli.

Wśród uwag Izby znalazły się m.in. złe oznakowania dojazdów pożarowych – dotyczyły aż pięciu z ośmiu kontrolowanych nadleśnictw. By polepszyć parametry dróg leśnych, według szacunków nadleśnictw potrzeba ok. 270 mln zł.

Istotne nieprawidłowości zdaniem NIK w zakresie utrzymania pasów przeciwpożarowych występowały przy torach kolejowych w zarządach kolei, a nie Lasów Państwowych.

Ponad 80 proc. lasów w Polsce jest zagrożonych pożarem. Wynika to przede wszystkim z przeważającego udziału gatunków iglastych, często sosnowych, ale także znacznego udziału drzewostanów młodszych klas w wieku do 60 lat. Wpływ mają także zmiany klimatyczne powodujące anomalie pogodowe, takie jak rekordowe temperatury powietrza i długotrwałe okresy suszy – wylicza Najwyższa Izba Kontroli.

W latach 2007–2016 w Polsce wybuchały w lasach rocznie średnio 7634 pożary. Nasz kraj pod względem liczby pożarów uplasował się na czwartym miejscu w Europie (po Hiszpanii, Portugalii i Rosji). W przeważającej mierze przyczyną jest człowiek. Z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że w 2018 r. w Polsce podpalenia były przyczyną aż 40,2 proc. pożarów lasów, natomiast 29,1 proc. pożarów powstało na skutek nieostrożności osób dorosłych i nieletnich.

Okazuje się jednak, że większość pożarów wybucha w lasach prywatnych. Zdaniem NIK straż pożarna często ma problem z ustaleniem ich właścicieli, co potęguje ryzyko ich niewłaściwego zabezpieczenia przeciwpożarowego – w systemach informatycznych straży pożarnych brak informacji o właścicielach lasów niepaństwowych.

Na obszarach lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe w latach 2016–2018 wystąpiło 32,3 proc. pożarów odnotowanych w Polsce. „Pomimo sprzyjających powstawaniu pożarów warunków pogodowych (susza i wysokie temperatury w 2018 r.), dzięki systemowi zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, średnia powierzchnia pożaru w skontrolowanych nadleśnictwach (będąca jedną z miar skuteczności zabezpieczenia przeciwpożarowego) była niewielka i wynosiła 0,15 ha.

Łączne straty (w wymiarze ekonomicznym) spowodowane pożarami w skontrolowanych nadleśnictwach były niewielkie i w latach 2016–2018 wyniosły ok. 0,3 mln zł” – czytamy w raporcie NIK.

Wydarzenia
Ruszył nabór zgłoszeń do XV edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende
Wydarzenia
Przed nami 22. Bieg po Nowe Życie
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Academic Polish Model United Nations na SGH
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Wydarzenia
Czas na deputinizację
Wydarzenia
Daniel Passent (1938–2022) - pożegnanie publicysty