We wtorek siły zbrojne Izraela przeprowadziły atak lotniczy na dom w mieście Gaza, zabijając jednego z dowódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, 42-letniego Baha Abu Al-Atę oraz jego żonę.

W ataku izraelskim w Damaszku (Syria) zginęli dwaj inni bojownicy organizacji. Według Izraela, Al-Ata był odpowiedzialny za ostatnie zamachy terrorystyczne w Strefie Gazy i planował kolejne ataki.

W odwecie ze Strefy Gazy w stronę Izraela we wtorek Palestyński Islamski Dżihad wystrzelił ok. 200 pocisków rakietowych, wznawiając ataki w środę rano. Część rakiet została zniszczona przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Siły izraelskie oświadczyły, że kontynuują uderzenia z powietrza, wymierzone w Islamski Dżihad. Według rzecznika sił zbrojnych, zlikwidowane zostały co najmniej trzy grupy odpowiedzialne za odpalanie rakiet.

Jak podała agencja Reutera, w Izraelu rannych na skutek ostrzału zostało do tej pory 17 osób. Najnowsze doniesienia ze Strefy Gazy mówią o 22 zabitych Palestyńczykach.

W środę w mieście Gaza zginęło sześć osób, według służb medycznych i świadków - cywilów zamieszkujących gęsto zaludnioną dzielnicę.

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu powiedział Reuterowi, że organizacja ma zamiar kontynuować odwetowe ataki. - Próby przywrócenia spokoju nie powiodły się. Islamski Dżihad uważa, że nadszedł czas odpowiedzi na politykę zabójstw, wznowioną przez syjonistycznego wroga - oświadczył.

Palestyński Islamski Dżihad to druga po Hamasie największa grupa bojowników w Strefie Gazy. Hamas nie włączył się do obecnych działań Dżihadu.

Przy granicy ze Strefą Gazy izraelskie wojsko zgromadziło pojazdy opancerzone. Premier Beniamin Netanjahu oświadczył, że po wyeliminowaniu Al-Aty Izrael nie chce rozszerzać konfliktu.