Portal Katyn.PolskiSwiat.online pokazuje miejsca upamiętnienia zbrodni katyńskiej i jako pierwszy prezentuje tablice i pomniki katyńskie w oparciu o ich lokalizację na całym świecie.
Autorzy projektu zidentyfikowali już 369 miejsc na całym świecie: pomników, tablic pamięci, witraży, malowideł poświęconych tej zbrodni. Apelują też o zgłaszanie tych, które jeszcze nie zostały uwzględnione.
– Wyszukanie miejsc pamięci Zbrodni Katyńskiej na świecie – poza najbardziej znanymi – okazało się dużym wyzwaniem. Dotarcie do informacji było niezwykle trudne, co pokazuje daleki sens tego projektu. Z pewnością nie udało nam się znaleźć wszystkich miejsc, dlatego gorąco prosimy o zgłaszanie tych, których na mapach brakuje – opisuje Mirosław Banach, prezes Fundacji „Polskie Maki".
Dodaje, że wśród miejsc są te bardziej znane, jak pomniki autorstwa Andrzeja Pityńskiego w Ameryce, czy pomnik katyński w Londynie. Są też te mniej znane, jak tablice pamięci odsłaniane przez przedstawicieli Polonii. - Jest też pierwszy Pomnik Katyński w Detroit z 1955 roku, o którym mało kto słyszał. Mamy na mapach także wyjątkowe dzieła sztuki, malowidła i witraże, rozsiane w różnych zakątkach świata, a także oryginalną płaskorzeźbę Matki Boskiej Kozielskiej, której okoliczności powstania są absolutnie niezwykłe, a która dziś znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie. Wszystkie one stanowią dziś część naszego szeroko pojętego dziedzictwa narodowego – dodaje Mirosław Banach.
Oprócz popularyzowania wiedzy o zbrodni katyńskiej celem projektu jest opisanie „wysiłku tysięcy Polaków, dzięki którym pamięć o Zbrodni Katyńskiej przetrwała i trafia dziś do nowych pokoleń na całym świecie".