Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich:

Andrzej Duda – 8 450 513 głosów (43,5 proc.); Rafał Trzaskowski –  5 917 340 (30,46 proc.); Szymon Hołownia – 2 693 397 (13,87 proc.); Krzysztof Bosak – 1 317 380 (6,78 proc.); Władysław Kosiniak-Kamysz – 459 365 (2,36 proc.); Robert Biedroń – 432129 (2,22 proc.); Stanisław Żółtek – 45419 (0,23 proc.); Marek Jakubiak – 33652 (0,17 proc.); Paweł Tanajno – 27909 (0,14 proc.); Waldemar Witkowski – 27290 (0,14 proc.); Mirosław Piotrowski – 21065 (0.11 proc.)

23:20

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejna relacja na żywo z kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich od rana na rp.pl.

23:15

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w Jakuszycach (woj. dolnośląskie) Eko-Kartę. – To deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną – oświadczył.

22:10

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Krzysztof Bosak powtórzył, że Konfederacja przed drugą turą nie udziela poparcia ani Andrzejowi Dudzie, ani Rafałowi Trzaskowskiemu. Ocenił, że w Polsce trwa „jałowa toksyczna wojna PiS z PO”, a „główna robota polityków tych partii to pokazywanie, że ci drudzy są gorsi i straszenie społeczeństwa sobą nawzajem”.

21:59

– Nie do końca w to nawrócenie wierzę – powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, pytany w Polsat News o deklarację Rafała Trzaskowskiego, które wyraził gotowość wzięcia udziału w Marszu Niepodległości, o ile nie będzie on wykorzystany politycznie. Zdaniem Bosaka, zabieganie o głosy Konfederacji przez walczących w drugiej turze wyborów prezydenta Andrzeja Dudę i kandydata KO to „festiwal hipokryzji”.

20:54

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (PO) wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do debaty i zadeklarował, że odpowie na każde pytanie. Wyraził nadzieję, że przed drugą turą wyborów prezydenckich dojdzie do debaty telewizyjnej, w której poruszone zostaną istotne kwestie, a nie „tematy zastępcze”.

19:08

– I dzisiaj ten oszczerczy atak to jest po prostu podłość. To jest najgorszego gatunku brudna kampania. Po co? Co się dzieje? Czy koncern Axel Springer z niemieckim rodowodem, który jest właścicielem gazety „Fakt”, chce wpłynąć na wybory prezydenckie w Polsce? Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? To jest podłość, ja się na to nie zgadzam – oświadczył prezydent.

19:02

Odnosząc się do sprawy ułaskawionego przez siebie w marcu mężczyzny skazanego za czyn pedofilski (akt łaski dotyczył uchylenia zakazu zbliżania się do ofiar, matki i córki) prezydent oświadczył, że pomógł rodzinie, która zwróciła się do niego o pomoc. – Ten człowiek odbył karę więzienia w całości, odsiedział więzienie w całości. Ale rodzina pisała, że to, że nie może się z nim spotykać, to tak naprawdę jest kara dla nich – mówił.

18:58

– Dzisiaj mamy kolejną odsłonę niemieckiego ataku w tych wyborach, bezpardonowej, brudnej kampanii, tym razem skierowanej przeciwko mnie – powiedział prezydent Andrzej Duda na wiecu w Bolesławcu.

18:06

– Mam odwagę powiedzieć jasno: tak, PiS dokonał czasem trafnej diagnozy, na przykład tego, że ludzie chcą poczuć transformację we własnej kieszeni. To jest właśnie nowa polityka – powiedzieć: czasami nie mieliśmy racji i ponieśliśmy za to największą cenę, jaką można ponieść w polityce, bo przegraliśmy wybory pięć lat temu – mówił na wiecu w Łodzi Trzaskowski.

17:54

– Na pewno – i tu zniknie uśmiech z mojej twarzy – na pewno nie Jarosław Kaczyński będzie nas uczył, jak powinna wyglądać polska rodzina, jak powinien wyglądać patriotyzm – powiedział na wiecu wyborczym w Łodzi kandydat KO Rafał Trzaskowski. – Na pewno nie Jarosław Kaczyński i jego partyjny prezydent powinni nam mówić o tym, jak powinno wyglądać środowisko naturalne, jak powinna wyglądać walka z ociepleniem klimatycznym, bo oni tego nie rozumieją – stwierdził wiceszef Platformy Obywatelskiej.

17:50

17:25

Według sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24, na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego chce głosować 47 proc. ankietowanych, na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę – 46 proc. Wyniki oznaczają wzrost poparcia dla obu kandydatów i spadek liczby niezdecydowanych.

16:02

Dopytywany o „wybryk posła Nitrasa”, który złapał posła Kaletę i trzymając go uniemożliwił mu wejście po schodach na konferencję kandydata KO, Trzaskowski powiedział: – To był wybryk dwóch panów ministrów. Dodał, że Kaleta i Ozdoba to ministrowie, którzy „zachowują się jak chłopcy”.

15:57

Na konferencji prasowej w Łodzi Rafał Trzaskowski został zapytany o incydent w oczyszczalni ścieków „Czajka” i zachowanie członka swego sztabu, posła PO Sławomira Nitrasa. Trzaskowski zarzucił posłom Solidarnej Polski Jackowi Ozdobie i Sebastianowi Kalecie próbę zerwania konferencji prasowej. Mówił, że wiceministrowie powinni zająć się pracą, a jeśli chcą z nim porozmawiać, to niech zadzwonią, „a nie zachowują się jak dzieci”.

15:48

– Mam wrażenie, że prezydent Andrzej Duda prowadzi spory z nieistniejącymi problemami – powiedział kandydat KO, odpowiadając na pytanie dotyczące słów prezydenta. – W moim programie są wyłącznie związki partnerskie, nie ma mowy o adopcji dzieci przez pary jednopłciowe – oświadczył Rafał Trzaskowski.

15:43

Na konferencji prasowej w Łodzi kandydat KO Rafał Trzaskowski mówił o wzroście cen produktów żywnościowych. Wymieniając w ramach przykładu mleko, masło i szynkę nawiązał do niedawnych wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił o obniżeniu stawki VAT na musztardę. – Zapewniam pana prezydenta, że pilnowanie ceny musztardy nie wystarczy – powiedział Trzaskowski.

15:14

Poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z wczorajszym zachowaniem posła PO Sławomira Nitrasa, członka sztabu kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. W czwartek w oczyszczalni ścieków Czajka Nitras uniemożliwił Ozdobie i drugiemu posłowi SP, wiceministrowi sprawiedliwości Sebastianowi Kalecie, wejście na konferencję Trzaskowskiego, na którą posłowie SP nie byli zaproszeni. Nitras złapał i przytrzymywał Kaletę, uniemożliwiając posłowi wejście po schodach. – Nie ma zgody na to, aby kogokolwiek atakować, naruszać jego nietykalność cielesną i zachowywać się w sposób chuligański – powiedział w piątek Ozdoba na konferencji prasowej. Ocenił, że czyn posła Platformy nosi znamiona przestępstwa, a w jego opinii wypełnia znamiona czynu zabronionego z art. 191 par. 1 Kodeksu karnego.

14:43

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jest gotowy na rozmowę ” o nowej ordynacji, mieszanej ordynacji, na której zależy bardzo wielu, przede wszystkim działaczom społecznym”

14:38

14:23

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie projektu zmian w prawie oświatowym. Chce w ten sposób uregulować działalność wszelkich organizacji na terenie szkoły. Tak, by na ich działalność w szkole każdorazowo musieli wyrazić zgodę rodzice.

Problem jednak w tym, że prezydent chce uregulować coś, co już jest uregulowane. Zgodnie z art. 86 prawa oświatowego, organizacje, które chcą działać w szkole, muszą na to uzyskać zgodę dyrektora szkoły lub placówki, wyrażoną po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Ćwiek: Prezydent chce uregulować coś, co już jest uregulowane

14:16

Nigdy nie podobało mi się stwierdzenie o tym, że potrzeba ,,ciepłej wody w kranie”. Dziś jednak okazuje się, że władza potrafi doprowadzić do sytuacji, w której w ogóle nie ma wody w kranie…

Rafał Trzaskowski w Zgierzu

14:01

KBW złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. podszywania się pod organy wyborcze oraz wywoływania błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu dotyczącego głosowania w II turze wyborów – poinformowała PAP szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

13:46

Policja zatrzymała mężczyznę, który groził, że podpali dom rodziny, która na swoim ogrodzeniu powiesiła plakat wyborczy Rafała Trzaskowskiego.

Sprawę opisywaliśmy tutaj.

12:58

Paweł Kukiz zapowiada, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w II turze wyborów prezydenckich.

12:35

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało kolejną turę „Bitwy o wozy”. Gminy do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzymają wozy strażackie.

12:31

– Moim zdaniem 70-80 proc. wyborców PSL-u zagłosuje przeciwko prezydentowi. Andrzej Duda ze swoich 30 postulatów sprzed 5 lat zrealizował niespełna 12 – mówi Marek Sawicki.

12:04

Dzisiaj pan prezydent Andrzej Duda zachowuje przewagę nad Rafałem Trzaskowskim i gdyby te wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to pewnie by je wygrał – ocenił były rzecznik Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński w rozmowie z Michałem Kolanko.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:53

11:46

Mam nadzieję, że zarówno mój projekt, jak i projekt poselski dotyczący edukacji domowej, zostaną rozpatrzone jak najszybciej.

Andrzej Duda na spotkaniu z rodzinami w Pałacu Prezydenckim

11:42

W Karcie rodziny jest mowa o ważnym prawie rodziców: prawie rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Czas, aby to prawo rodziców, a więc prawo do decydowania jakie treści będą realizowane w szkole było zagwarantowane ustawowo. Stąd składam inicjatywę ustawodawczą, zmianę ustawy prawo oświatowe, które stanowi, że działanie stowarzyszeń na terenie szkoły wymaga zgody rodziców.

Andrzej Duda na spotkaniu z rodzinami w Pałacu Prezydenckim

11:26

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego przyjrzą się sprawie gróźb pod adresem rodziny, która zamieściła na swoim ogrodzeniu plakat wyborczy Rafała Trzaskowskiego. „Dzieci będziesz pedaliła? Twoje dzieci będą pedały” – usłyszała od agresywnego mężczyzny właścicielka posesji.

11:02

Byli nawet po tamtej stronie politycy, tacy jak Lech Kaczyński którzy nie musieli się bez przerwy kogoś słuchać, którzy byli w stanie unieść się ponad swoją partię i walczyć np. o politykę wschodnią. Dzisiaj prezydent Andrzej Duda musi wszystko konsultować.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:59

Nie ma już Donalda Tuska w polskiej polityce. I dzisiaj przyszedł czas, aby w polskiej polityce nie było Jarosława Kaczyńskiego.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:58

Obok przemawiającego Rafała Trzaskowskiego stoi mównica, która czeka na Andrzeja Dudę.

10:54

10:52

PiS przez cały czas chce tworzyć własne elity.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:51

Pamiętam wypowiedź prezydenta, w której stwierdził, że nie wie czy człowiek wpływa na zmiany klimatyczne. Panie prezydencie, czas się dokształcić.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:49

Ja już w TVP byłem. Słyszeliście pytania. Dzisiaj rządzący cały czas szukają tematów zastępczych, chcą rozmawiać o tym, co rozstrzygnięte. A my chcemy rozmawiać o tym, co jutro.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:37

Kiedyś prezydent powiedział o swoim przeciwniku politycznycm „cykor”. Dzisiaj młodzież zwraca się w internecie tak do prezydenta. A szkoda. Czy chcemy mieć prezydenta, który się wszystkiego boi? Boi się debaty, w której mogą paść pytania, które nie są wcześniej przygotowane? Czy chcemy mieć prezydenta, który boi się prezesa?

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:32

https://twitter.com/prezydentpl/status/1278969777642336257

10:25

– Gdybym był w sztabie pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, postawiłbym puste krzesło i gadał do pustego krzesła 40 minut – mówi były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman.

9:59

– Na pewno wzrosła moja pozycja w życiu publicznym: moje słowa są słuchane ze szczególną uwagą. Zdaję sobie sprawę, że to nadzwyczajny czas po wyborach prezydenckich i to zainteresowanie przeminie. To co pozostanie w przyszłości to zwiększona rozpoznawalność i zaliczony pozytywnie poważny test wyborczy. Gracze na polskiej scenie politycznej muszą brać to pod uwagę, zwłaszcza jeśli będą rozpatrywać scenariusze na przyszłość – mówił w rozmowie z Interią Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, były kandydat na prezydenta.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

9:31

– Nie życzymy sobie tego rodzaju zagranicznych interwencji w proces wyborczy – komentuje piątkową okładkę dziennika „Fakt” Adam Bielan. Rzecznik sztabu Andrzeja Dudy oczekuje interwencji ze strony ambasadora Niemiec.

9:24

9:08

Mamy sytuację, w której jeden z kandydatów stara się doprowadzić do ustawki, przy użyciu swojej telewizji. Ta telewizja jawnie staje po stronie jednego z kandydatów

Łukasz Schreiber, minister-członek Rady Ministrów

8:58

Różnica między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą po I turze jest spora (wynosi 13,04 punktu proc. – red.), ale to tak naprawdę, jak widzę w kampanii wyborczej, bardzo motywuje – mówił w rozmowie z TVN24 były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

8:32

Te tezy są niezgodne z rzeczywistością – tak rzecznik rządu, Piotr Müller, zareagował na słowa Rafała Trzaskowskiego, który na wiecach mówi, że rząd w związku z trudną sytuacją budżetu może być zmuszony do podniesienia podatków.

8:22

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda zdobyli podobne poparcie w sondażu Ipsos dla OKO.press. Kandydat Koalicji Obywatelskiej wyprzedza urzędującego prezydenta o 1 pkt procentowy.

8:05

Rafał Trzaskowski nakręca emocje w kampanii, przy każdej okazji próbuje w sposób miażdżący zwalczać swojego przeciwnika czyli prezydenta Andrzeja Dudę, chociaż obaj panowie mają bardzo wiele podobieństw – mówił w TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski. Wśród podobieństw wymienił to, że zarówno Duda, jak i Trzaskowski urodzili się w 1972 roku, „obaj są doktorami w swoich specjalnościach, obaj są wykładowcami akademickimi” i obaj zaczynali karierę w podobnym środowisku politycznym (Andrzej Duda był w przeszłości działał w Unii Wolności).

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:43

– Nie dziwię się, że dla międzynarodowego układu sił bardziej odpowiednim prezydentem Polski byłby Trzaskowski – mówi była premier Beata Szydło

7:18

6:12

– Nie podpiszę ustaw podnoszących podatki – deklaruje Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP. Sugeruje w ten sposób, że rząd PiS w reakcji na ogromny wzrost deficytu i zadłużenia z powodu kryzysu pandemicznego, będzie chciał zwiększyć obciążenia fiskalne Polaków. – Nie mamy w planach podwyższania podatków – odpowiada na to Tadeusz Kościński, minister finansów. – Nie podzielam takiego myślenia, że gdy są mniejsze dochody, to trzeba podnosić podatki. To od razu wyhamowałoby gospodarkę – wyjaśniał.

5:47

Premier Mateusz Morawiecki pomoże Andrzejowi Dudzie na finiszu i odwiedzi 100 powiatów. Rafałowi Trzaskowskiemu w terenie pomagają politycy KO – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

5:34

5:29

W ciągu dwóch tygodni pomiędzy głosowaniami nie sposób liczyć, że sztaby jednego czy drugiego kandydata zachowają się etycznie. Ważna jest skuteczność, nie skrupuły, czego dowodzą działania obydwu sztabów i ich zaplecza politycznego – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

5:09

Ludowcy muszą dokonać szybkiej korekty w swoim pomyśle na politykę. Ich kłopoty może próbować wykorzystać Prawo i Sprawiedliwość – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

4:30

Znęcanie od siódmego roku życia i „wielokrotne dotykanie miejsc intymnych od 11. roku życia” – za takie czyny był skazany ułaskawiony przez prezydenta – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:24

Prezydent Andrzej Duda mówiąc o przeciwnikach politycznych jako o złodziejach, którzy pozwalali kraść VAT, piętnujący elity i „warszawkę”, tropiący obcy (czytaj – wrogi) kapitał w mediach i pouczający, że z lotniska w Berlinie mogą sobie latać Niemcy, bo Polacy będą mieć polskie megalotnisko – to obrazek jednocześnie zrozumiały i niezrozumiały – pisze na stronie rp.pl Artur Bartkiewicz.

4:00

Czy koronawirus będzie miał wpływ na frekwencję w drugiej turze wyborów prezydenckich? Czy Rafał Trzaskowski zyska na rozmowie z Barackiem Obamą? Czy dojdzie do debaty prezydenckiej? O tym w podcaście „Pod Żyrandolem” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko:

AFP

AFP

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury - jak wynika z badania exit poll - weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.