Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich:

Andrzej Duda – 8 450 513 głosów (43,5 proc.); Rafał Trzaskowski –  5 917 340 (30,46 proc.); Szymon Hołownia – 2 693 397 (13,87 proc.); Krzysztof Bosak – 1 317 380 (6,78 proc.); Władysław Kosiniak-Kamysz – 459 365 (2,36 proc.); Robert Biedroń – 432129 (2,22 proc.); Stanisław Żółtek – 45419 (0,23 proc.); Marek Jakubiak – 33652 (0,17 proc.); Paweł Tanajno – 27909 (0,14 proc.); Waldemar Witkowski – 27290 (0,14 proc.); Mirosław Piotrowski – 21065 (0.11 proc.)

23:20

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejna relacja na żywo z kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich od rana na rp.pl.

23:15

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w Jakuszycach (woj. dolnośląskie) Eko-Kartę. – To deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną – oświadczył.

22:10

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Krzysztof Bosak powtórzył, że Konfederacja przed drugą turą nie udziela poparcia ani Andrzejowi Dudzie, ani Rafałowi Trzaskowskiemu. Ocenił, że w Polsce trwa „jałowa toksyczna wojna PiS z PO”, a „główna robota polityków tych partii to pokazywanie, że ci drudzy są gorsi i straszenie społeczeństwa sobą nawzajem”.

21:59

– Nie do końca w to nawrócenie wierzę – powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, pytany w Polsat News o deklarację Rafała Trzaskowskiego, które wyraził gotowość wzięcia udziału w Marszu Niepodległości, o ile nie będzie on wykorzystany politycznie. Zdaniem Bosaka, zabieganie o głosy Konfederacji przez walczących w drugiej turze wyborów prezydenta Andrzeja Dudę i kandydata KO to „festiwal hipokryzji”.

20:54

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (PO) wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do debaty i zadeklarował, że odpowie na każde pytanie. Wyraził nadzieję, że przed drugą turą wyborów prezydenckich dojdzie do debaty telewizyjnej, w której poruszone zostaną istotne kwestie, a nie „tematy zastępcze”.

19:08

– I dzisiaj ten oszczerczy atak to jest po prostu podłość. To jest najgorszego gatunku brudna kampania. Po co? Co się dzieje? Czy koncern Axel Springer z niemieckim rodowodem, który jest właścicielem gazety „Fakt”, chce wpłynąć na wybory prezydenckie w Polsce? Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? To jest podłość, ja się na to nie zgadzam – oświadczył prezydent.

19:02

Odnosząc się do sprawy ułaskawionego przez siebie w marcu mężczyzny skazanego za czyn pedofilski (akt łaski dotyczył uchylenia zakazu zbliżania się do ofiar, matki i córki) prezydent oświadczył, że pomógł rodzinie, która zwróciła się do niego o pomoc. – Ten człowiek odbył karę więzienia w całości, odsiedział więzienie w całości. Ale rodzina pisała, że to, że nie może się z nim spotykać, to tak naprawdę jest kara dla nich – mówił.

18:58

– Dzisiaj mamy kolejną odsłonę niemieckiego ataku w tych wyborach, bezpardonowej, brudnej kampanii, tym razem skierowanej przeciwko mnie – powiedział prezydent Andrzej Duda na wiecu w Bolesławcu.

18:06

– Mam odwagę powiedzieć jasno: tak, PiS dokonał czasem trafnej diagnozy, na przykład tego, że ludzie chcą poczuć transformację we własnej kieszeni. To jest właśnie nowa polityka – powiedzieć: czasami nie mieliśmy racji i ponieśliśmy za to największą cenę, jaką można ponieść w polityce, bo przegraliśmy wybory pięć lat temu – mówił na wiecu w Łodzi Trzaskowski.

17:54

– Na pewno – i tu zniknie uśmiech z mojej twarzy – na pewno nie Jarosław Kaczyński będzie nas uczył, jak powinna wyglądać polska rodzina, jak powinien wyglądać patriotyzm – powiedział na wiecu wyborczym w Łodzi kandydat KO Rafał Trzaskowski. – Na pewno nie Jarosław Kaczyński i jego partyjny prezydent powinni nam mówić o tym, jak powinno wyglądać środowisko naturalne, jak powinna wyglądać walka z ociepleniem klimatycznym, bo oni tego nie rozumieją – stwierdził wiceszef Platformy Obywatelskiej.

17:50

17:25

Według sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24, na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego chce głosować 47 proc. ankietowanych, na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę – 46 proc. Wyniki oznaczają wzrost poparcia dla obu kandydatów i spadek liczby niezdecydowanych.

16:02

Dopytywany o „wybryk posła Nitrasa”, który złapał posła Kaletę i trzymając go uniemożliwił mu wejście po schodach na konferencję kandydata KO, Trzaskowski powiedział: – To był wybryk dwóch panów ministrów. Dodał, że Kaleta i Ozdoba to ministrowie, którzy „zachowują się jak chłopcy”.

15:57

Na konferencji prasowej w Łodzi Rafał Trzaskowski został zapytany o incydent w oczyszczalni ścieków „Czajka” i zachowanie członka swego sztabu, posła PO Sławomira Nitrasa. Trzaskowski zarzucił posłom Solidarnej Polski Jackowi Ozdobie i Sebastianowi Kalecie próbę zerwania konferencji prasowej. Mówił, że wiceministrowie powinni zająć się pracą, a jeśli chcą z nim porozmawiać, to niech zadzwonią, „a nie zachowują się jak dzieci”.

15:48

– Mam wrażenie, że prezydent Andrzej Duda prowadzi spory z nieistniejącymi problemami – powiedział kandydat KO, odpowiadając na pytanie dotyczące słów prezydenta. – W moim programie są wyłącznie związki partnerskie, nie ma mowy o adopcji dzieci przez pary jednopłciowe – oświadczył Rafał Trzaskowski.

15:43

Na konferencji prasowej w Łodzi kandydat KO Rafał Trzaskowski mówił o wzroście cen produktów żywnościowych. Wymieniając w ramach przykładu mleko, masło i szynkę nawiązał do niedawnych wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił o obniżeniu stawki VAT na musztardę. – Zapewniam pana prezydenta, że pilnowanie ceny musztardy nie wystarczy – powiedział Trzaskowski.

15:14

Poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z wczorajszym zachowaniem posła PO Sławomira Nitrasa, członka sztabu kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. W czwartek w oczyszczalni ścieków Czajka Nitras uniemożliwił Ozdobie i drugiemu posłowi SP, wiceministrowi sprawiedliwości Sebastianowi Kalecie, wejście na konferencję Trzaskowskiego, na którą posłowie SP nie byli zaproszeni. Nitras złapał i przytrzymywał Kaletę, uniemożliwiając posłowi wejście po schodach. – Nie ma zgody na to, aby kogokolwiek atakować, naruszać jego nietykalność cielesną i zachowywać się w sposób chuligański – powiedział w piątek Ozdoba na konferencji prasowej. Ocenił, że czyn posła Platformy nosi znamiona przestępstwa, a w jego opinii wypełnia znamiona czynu zabronionego z art. 191 par. 1 Kodeksu karnego.

14:43

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jest gotowy na rozmowę ” o nowej ordynacji, mieszanej ordynacji, na której zależy bardzo wielu, przede wszystkim działaczom społecznym”

14:38

14:23

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie projektu zmian w prawie oświatowym. Chce w ten sposób uregulować działalność wszelkich organizacji na terenie szkoły. Tak, by na ich działalność w szkole każdorazowo musieli wyrazić zgodę rodzice.

Problem jednak w tym, że prezydent chce uregulować coś, co już jest uregulowane. Zgodnie z art. 86 prawa oświatowego, organizacje, które chcą działać w szkole, muszą na to uzyskać zgodę dyrektora szkoły lub placówki, wyrażoną po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Ćwiek: Prezydent chce uregulować coś, co już jest uregulowane

14:16

Nigdy nie podobało mi się stwierdzenie o tym, że potrzeba ,,ciepłej wody w kranie”. Dziś jednak okazuje się, że władza potrafi doprowadzić do sytuacji, w której w ogóle nie ma wody w kranie…

Rafał Trzaskowski w Zgierzu

14:01

KBW złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. podszywania się pod organy wyborcze oraz wywoływania błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu dotyczącego głosowania w II turze wyborów – poinformowała PAP szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

13:46

Policja zatrzymała mężczyznę, który groził, że podpali dom rodziny, która na swoim ogrodzeniu powiesiła plakat wyborczy Rafała Trzaskowskiego.

Sprawę opisywaliśmy tutaj.

12:58

Paweł Kukiz zapowiada, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w II turze wyborów prezydenckich.

12:35

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało kolejną turę „Bitwy o wozy”. Gminy do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzymają wozy strażackie.

12:31

– Moim zdaniem 70-80 proc. wyborców PSL-u zagłosuje przeciwko prezydentowi. Andrzej Duda ze swoich 30 postulatów sprzed 5 lat zrealizował niespełna 12 – mówi Marek Sawicki.

12:04

Dzisiaj pan prezydent Andrzej Duda zachowuje przewagę nad Rafałem Trzaskowskim i gdyby te wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to pewnie by je wygrał – ocenił były rzecznik Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński w rozmowie z Michałem Kolanko.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:53

11:46

Mam nadzieję, że zarówno mój projekt, jak i projekt poselski dotyczący edukacji domowej, zostaną rozpatrzone jak najszybciej.

Andrzej Duda na spotkaniu z rodzinami w Pałacu Prezydenckim

11:42

W Karcie rodziny jest mowa o ważnym prawie rodziców: prawie rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Czas, aby to prawo rodziców, a więc prawo do decydowania jakie treści będą realizowane w szkole było zagwarantowane ustawowo. Stąd składam inicjatywę ustawodawczą, zmianę ustawy prawo oświatowe, które stanowi, że działanie stowarzyszeń na terenie szkoły wymaga zgody rodziców.

Andrzej Duda na spotkaniu z rodzinami w Pałacu Prezydenckim

11:26

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego przyjrzą się sprawie gróźb pod adresem rodziny, która zamieściła na swoim ogrodzeniu plakat wyborczy Rafała Trzaskowskiego. „Dzieci będziesz pedaliła? Twoje dzieci będą pedały” – usłyszała od agresywnego mężczyzny właścicielka posesji.

11:02

Byli nawet po tamtej stronie politycy, tacy jak Lech Kaczyński którzy nie musieli się bez przerwy kogoś słuchać, którzy byli w stanie unieść się ponad swoją partię i walczyć np. o politykę wschodnią. Dzisiaj prezydent Andrzej Duda musi wszystko konsultować.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:59

Nie ma już Donalda Tuska w polskiej polityce. I dzisiaj przyszedł czas, aby w polskiej polityce nie było Jarosława Kaczyńskiego.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:58

Obok przemawiającego Rafała Trzaskowskiego stoi mównica, która czeka na Andrzeja Dudę.

10:54

10:52

PiS przez cały czas chce tworzyć własne elity.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:51

Pamiętam wypowiedź prezydenta, w której stwierdził, że nie wie czy człowiek wpływa na zmiany klimatyczne. Panie prezydencie, czas się dokształcić.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:49

Ja już w TVP byłem. Słyszeliście pytania. Dzisiaj rządzący cały czas szukają tematów zastępczych, chcą rozmawiać o tym, co rozstrzygnięte. A my chcemy rozmawiać o tym, co jutro.

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:37

Kiedyś prezydent powiedział o swoim przeciwniku politycznycm „cykor”. Dzisiaj młodzież zwraca się w internecie tak do prezydenta. A szkoda. Czy chcemy mieć prezydenta, który się wszystkiego boi? Boi się debaty, w której mogą paść pytania, które nie są wcześniej przygotowane? Czy chcemy mieć prezydenta, który boi się prezesa?

Rafał Trzaskowski w Skierniewicach

10:32

https://twitter.com/prezydentpl/status/1278969777642336257

10:25

– Gdybym był w sztabie pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, postawiłbym puste krzesło i gadał do pustego krzesła 40 minut – mówi były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman.

9:59

– Na pewno wzrosła moja pozycja w życiu publicznym: moje słowa są słuchane ze szczególną uwagą. Zdaję sobie sprawę, że to nadzwyczajny czas po wyborach prezydenckich i to zainteresowanie przeminie. To co pozostanie w przyszłości to zwiększona rozpoznawalność i zaliczony pozytywnie poważny test wyborczy. Gracze na polskiej scenie politycznej muszą brać to pod uwagę, zwłaszcza jeśli będą rozpatrywać scenariusze na przyszłość – mówił w rozmowie z Interią Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, były kandydat na prezydenta.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

9:31

– Nie życzymy sobie tego rodzaju zagranicznych interwencji w proces wyborczy – komentuje piątkową okładkę dziennika „Fakt” Adam Bielan. Rzecznik sztabu Andrzeja Dudy oczekuje interwencji ze strony ambasadora Niemiec.

9:24

9:08

Mamy sytuację, w której jeden z kandydatów stara się doprowadzić do ustawki, przy użyciu swojej telewizji. Ta telewizja jawnie staje po stronie jednego z kandydatów

Łukasz Schreiber, minister-członek Rady Ministrów

8:58

Różnica między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą po I turze jest spora (wynosi 13,04 punktu proc. – red.), ale to tak naprawdę, jak widzę w kampanii wyborczej, bardzo motywuje – mówił w rozmowie z TVN24 były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

8:32

Te tezy są niezgodne z rzeczywistością – tak rzecznik rządu, Piotr Müller, zareagował na słowa Rafała Trzaskowskiego, który na wiecach mówi, że rząd w związku z trudną sytuacją budżetu może być zmuszony do podniesienia podatków.

8:22

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda zdobyli podobne poparcie w sondażu Ipsos dla OKO.press. Kandydat Koalicji Obywatelskiej wyprzedza urzędującego prezydenta o 1 pkt procentowy.

8:05

Rafał Trzaskowski nakręca emocje w kampanii, przy każdej okazji próbuje w sposób miażdżący zwalczać swojego przeciwnika czyli prezydenta Andrzeja Dudę, chociaż obaj panowie mają bardzo wiele podobieństw – mówił w TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski. Wśród podobieństw wymienił to, że zarówno Duda, jak i Trzaskowski urodzili się w 1972 roku, „obaj są doktorami w swoich specjalnościach, obaj są wykładowcami akademickimi” i obaj zaczynali karierę w podobnym środowisku politycznym (Andrzej Duda był w przeszłości działał w Unii Wolności).

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:43

– Nie dziwię się, że dla międzynarodowego układu sił bardziej odpowiednim prezydentem Polski byłby Trzaskowski – mówi była premier Beata Szydło

7:18

6:12

– Nie podpiszę ustaw podnoszących podatki – deklaruje Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP. Sugeruje w ten sposób, że rząd PiS w reakcji na ogromny wzrost deficytu i zadłużenia z powodu kryzysu pandemicznego, będzie chciał zwiększyć obciążenia fiskalne Polaków. – Nie mamy w planach podwyższania podatków – odpowiada na to Tadeusz Kościński, minister finansów. – Nie podzielam takiego myślenia, że gdy są mniejsze dochody, to trzeba podnosić podatki. To od razu wyhamowałoby gospodarkę – wyjaśniał.

5:47

Premier Mateusz Morawiecki pomoże Andrzejowi Dudzie na finiszu i odwiedzi 100 powiatów. Rafałowi Trzaskowskiemu w terenie pomagają politycy KO – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

5:34

5:29

W ciągu dwóch tygodni pomiędzy głosowaniami nie sposób liczyć, że sztaby jednego czy drugiego kandydata zachowają się etycznie. Ważna jest skuteczność, nie skrupuły, czego dowodzą działania obydwu sztabów i ich zaplecza politycznego – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

5:09

Ludowcy muszą dokonać szybkiej korekty w swoim pomyśle na politykę. Ich kłopoty może próbować wykorzystać Prawo i Sprawiedliwość – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

4:30

Znęcanie od siódmego roku życia i „wielokrotne dotykanie miejsc intymnych od 11. roku życia” – za takie czyny był skazany ułaskawiony przez prezydenta – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:24

Prezydent Andrzej Duda mówiąc o przeciwnikach politycznych jako o złodziejach, którzy pozwalali kraść VAT, piętnujący elity i „warszawkę”, tropiący obcy (czytaj – wrogi) kapitał w mediach i pouczający, że z lotniska w Berlinie mogą sobie latać Niemcy, bo Polacy będą mieć polskie megalotnisko – to obrazek jednocześnie zrozumiały i niezrozumiały – pisze na stronie rp.pl Artur Bartkiewicz.

4:00

Czy koronawirus będzie miał wpływ na frekwencję w drugiej turze wyborów prezydenckich? Czy Rafał Trzaskowski zyska na rozmowie z Barackiem Obamą? Czy dojdzie do debaty prezydenckiej? O tym w podcaście „Pod Żyrandolem” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko:

AFP

AFP

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury - jak wynika z badania exit poll - weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.