Wielki Budda z Leshan to wykuty w piaskowcu 71-metrowy posąg. Znajdujący się w prowincji Syczuan obiekt jest jednym z największych posągów Buddy na świecie. Pod koniec ubiegłego wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak podała chińska państwowa telewizja CCTV, pracownicy pobliskiego parku, przedstawiciele służb oraz ochotnicy usiłowali przy pomocy worków z piaskiem ochronić zabytek. Błotnista woda po raz pierwszy od 1949 r. podniosła się na tyle, że zakryła palce posągu.

W odpowiedzi na ostatnie ulewne deszcze we wtorek w Syczuanie władze podniosły stan zagrożenia powodziowego do najwyższego poziomu. Rządowa Komisja Zasobów Wodnych Rzeki Jangcy poinformowała, że w niektórych miejscach woda przekroczy stan gwarantujący bezpieczeństwo o pięć metrów.

Chińskie ministerstwo zasobów wodnych szacuje, że w środę Zapora Trzech Przełomów (ogromna elektrownia wodna) będzie przyjmowała 74 tys. metrów sześciennych wody na sekundę - najwięcej od czasu zakończenia jej budowy.

Przy kontrolującej ilość spływającej w dół rzeki wody jest zbiornik gromadzący nadmiar - od ponad miesiąca poziom wody w nim jest wyższy od alarmowego o ponad 10 metrów.