Chińska Agencja Meteorologiczna w poniedziałek rano ogłosiła żółty alarm informując, że burza piaskowa nadciągnęła do stolicy Chin z Mongolii Wewnętrznej. Burzy piaskowej doświadczają też mieszkańcy prowincji otaczających Pekin.

W sąsiadującej z Chinami Mongolii, która również doświadcza burz piaskowych, za zaginione uważa się co najmniej 341 osób - podaje chińska agencja informacyjna Xinhua.

W stolicy Mongolii Wewnętrznej (prowincji Chin) uziemiono wszystkie loty w stolicy prowincji, mieście Hohhot.

Indeks zanieczyszczenia powietrza w Pekinie osiągnął w poniedziałek rano poziom 500. Koncentracja cząsteczek pyłów PM10 w powietrzu przekroczyła 8 tysięcy mikrogramów na metr sześcienny w niektórych częściach Pekinu - tymczasem WHO uznaje, że bezpieczny poziom nasycenia powietrza tymi pyłami nie powinien przekraczać 50 mg na m3.

Koncentracja w powietrzu cząsteczek pyłu PM2.5 osiągnęła z kolei poziom ponad 300 mg na m3, znacznie przekraczając chińską normę dla tych cząsteczek wynoszącą 35 mg na m3.

Pekin doświadcza burz piaskowych w marcu i kwietniu w związku z bliskością pustyni Gobi, a także wylesianiem dużych połaci w północnych Chinach.

W ostatnich latach w Chinach prowadzi się intensywne działania mające na celu ponowne zalesianie dużych powierzchni kraju.