- Warszawa to miasto z ciekawą historią, którą można przedstawiać w różny sposób: martyrologiczny, architektoniczny lub… baśniowy – twierdzą organizatorzy spotkań z cyklu „Warszawskie historie”, pracownicy Ośrodka Kultury Ochota.
Zapraszają oni najmłodszych mieszkańców do nauki historii miasta. Podczas interaktywnych spotkań dzieci nie tylko poznają legendy i opowieści związane z miejscem, w którym żyją, ale mają prawo te historie nieco pozmieniać.
Najbliższe warsztaty odbędą się w niedzielę. Tematem zabawy będzie Ochota. Dzieci wraz z opiekunami wezmą udział w warsztatach, podczas których stworzą mapę dzielnicy i poznają legendy z nią związane. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci do lat 11.
A co z nieco starszymi? O tym, że każdy z nas buduje własną mapę miasta, przekonają nas opowiadacze historii, czyli artyści z grupy Studnia O. oraz młodzi animatorzy kultury – studenci i doktoranci Instytutu Kultury Polskiej UW. Zorganizowali oni cykl spotkań w ramach warsztatów „Śniadania warszawskie”, podczas których uczestnicy poszukują w Warszawie miejsc niezwykłych, pociągających i zagadkowych. Najbliższy warsztat w niedzielne południe w Instytucie Teatralnym. Tym razem przy wspólnym śniadaniu, które przygotuje dla gości Paweł Górski, członek stowarzyszenia opowiadaczy Studni O., będziemy „Flirtować z Ochotą”. – Celem tych spotkań jest animacja kultury i integracja społeczności lokalnej – mówi Sebastian Świąder z Instytutu Teatralnego.
O nieznanych faktach z dziejów filtrów i opowieściami o Ochocie podzieli się ze słuchaczami Ryszard Żelichowski – varsavianista i biograf rodziny Lindleyów. Opowiadaczka Beata Frankowska przywoła postać Mirona Białoszewskiego, a uczniowie Liceum im. Juliusza Słowackiego odkryją nowe miejsca znaczące na Ochocie i zaprezentują m.in. projekty wynalazków.Wstęp na obie imprezy jest wolny.