Zarząd Dróg Miejskich zgodził się na trzymiesięczne testy systemu płacenia przez telefon. Od dziś usługa jest dostępna dla użytkowników sieci Plus, Simplus, MixPlus, Sami Swoi, mBank mobile, a za kilka dni także Play.
Żeby płacić za postój, kierowca musi wpłacić na konto mPay kwotę do wykorzystania i zarejestrować się na stronie www.mpay.pl. Otrzymuje wtedy kod PIN. Następnie kupuje w kiosku za 5 zł kartę parkingową. Na razie tylko w wybranych kioskach, ale za kilka dni ma być ich 250. Kartę nakleja na szybę auta. Następnie rejestruje się, dzwoniąc pod bezpłatny numer „*145*9*” plus 8-cyfrowy numer z karty plus „#”. Za każdym razem po zaparkowaniu w płatnej strefie dzwoni pod ten numer (najlepiej go wpisać do książki telefonicznej w komórce). Rozpoczęcie parkowania potwierdza przez wystukanie indywidualnego kodu PIN, która ma każdy posiadacz konta mPay. Ceny są takie jak w parkometrze, ale naliczane co do grosza i sekundy. Kiedy chce odjechać, dzwoni jeszcze raz pod numer i dla zakończenia transakcji wciska „1” albo „*”. Otrzymuje esemesa z potwierdzoną i naliczoną kwotą transakcji. Dla zapominalskich: można też ustawić maksymalną kwotę – np. 5 zł – po przekroczeniu której usługa wyłączy się automatycznie. Szczegóły są na stronie www.mpay.pl.Testowany system to wygoda dla kierowców, ale towarzyszą mu pytania i wątpliwości. Po pierwsze, w jaki sposób mają płacić za parkometry posiadacze telefonów sieci Era i Orange (nie współpracują z mPay). Po drugie, nie wiadomo, jaki byłby podział przychodów z parkowania, gdyby usługa została później wprowadzona na komercyjnych warunkach. Wtedy do podziału tortu, czyli każdej złotówki zapłaconej przez kierowcę, aspirowałyby trzy strony: ZDM, mPay i operatorzy.
Na tym nie koniec zmian. ZDM przygotował projekt powiększenia strefy (patrz mapka). Pomysł zaakceptowała już prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W ciągu najbliższych tygodni sprawą ma się zająć Rada Warszawy.
Ratusz chce, żeby strefa rozszerzyła się w wakacje, po zakończeniu remontu Krakowskiego Przedmieścia. Na osłodę proponują dwa miejsca, z których parkometry znikną: ul. Odyńca na Mokotowie i Brzeską na Pradze-Północ.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora