Sztab Bronisława Komorowskiego chce odrobić straty z pierwszej tury. Na terenach dotkniętych przez powódź głosowanie wygrywał lider PiS.

Kandydat PO będzie dziś wspierał poszkodowanych przez wodę. Na rynku we Włocławku o godz. 16 rozpocznie się konwencja wyborcza Bronisława Komorowskiego. Będzie mówił m.in. o trudnej sytuacji popowodziowej mieszkańców i o tym, jak im pomóc.

Wcześniej (po 13) marszałek spotka się z uczestnikami powodziowej akcji ratowniczej. Jako wykonujący obowiązki prezydenta wręczy Medal za Ofiarność i Odwagę Ryszardowi Bednarskiemu. To operator koparki, który przy umacnianiu wałów w okolicach Dobrzykowa niedaleko Płocka pracował nieprzerwanie kilkanaście godzin.

Marszałek weźmie też udział w zakończeniu roku szkolnego w zalanej szkole podstawowej w gminie Słubice.

Tymczasem wczoraj angażował się w politykę na szczeblu centralnym: namawiał liderów, by go poparli przed drugą turą. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego spotkał się z Grzegorzem Napieralskim.

W tym czasie sztabowcy Komorowskiego apelowali do lewicowych wyborców. – Poglądy Bronisława Komorowskiego i elektoratu lewicowego są w wielu punktach zbieżne – przekonywał szef sztabu PO Sławomir Nowak. Wymienił m.in. stosunek Komorowskiego do parytetów, finansowania in vitro z budżetu i wycofania polskich wojsk z Afganistanu.

[wyimek]Komorowski zabiega o wsparcie liderów PSL i SLD. Olechowski już go poparł[/wyimek]

Szef SLD po rozmowie z kandydatem PO zapowiedział tylko, że w przyszłym tygodniu znów się spotkają. Napieralski wyjaśnił, że musi się skonsultować ze swoim otoczeniem i wyborcami.

Komorowski liczy też na głosy wyborców Waldemara Pawlaka. Z liderem PSL spotkał się już w środę wieczorem.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Czy wicepremier zadeklarował, że oficjalnie poprze Komorowskiego? – Nie, ale zadał kilka pytań, na które marszałek odpowiedział, a teraz przygotowuje szczegółową odpowiedź na piśmie i jesteśmy spokojni, że na pewno to wkrótce nastąpi – zapewnia Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik sztabu Bronisława Komorowskiego.

Wczoraj poparcie dla Komorowskiego zadeklarował Andrzej Olechowski. – Ponieważ wybór tego kandydata łączy się dla mnie i dla Polski z mniejszym ryzykiem – powiedział.

Nie próżnuje także poseł Janusz Palikot (PO). Przedstawił lubelski komitet poparcia Bronisława Komorowskiego. Znaleźli się w nim przedstawiciele kultury, sportu i grono lubelskich naukowców (m.in. aktor Stefan Szmidt, piłkarka ręczna Sabina Włodek oraz profesorowie: Wiesław Kamiński, były rektor UMCS, Jerzy Kłoczowski, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-wschodniej, i Jerzy Solski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie).

Komorowskiego popiera też były działacz Porozumienia Centrum Norbert Wojciechowski, który w ostatnich latach startował z list PO w wyborach samorządowych i parlamentarnych.