Członkowie komisji przypomnieli o szczególnych warunkach tegorocznych wyborów prezydenckich. W związku z koniecznością zachowania ostrożności i częstą dezynfekcją pomieszczeń oraz miejsc, z którymi bezpośrednio stykają się głosujący, a także upałami, od rana przed lokalami wyborczymi w bardzo wielu miejscach ustawiały się kolejki. - Zanosi się na wysoką frekwencję - powiedział szef PKW Sylwester Marciniak.

Samo głosowanie może potrwać nieco dłużej, z powodu procedur związanych ze sprawdzaniem tożsamości oraz koniecznością zachowania odległości od innych głosujących, a więc także z ograniczoną liczbą osób, jak może jednocześnie przebywać w lokalu wyborczym.

Członek komisji wyborczej Wojciech Sych przedstawił informacje dotyczące dotychczasowych przypadków wykroczeń w stosunku do ciszy wyborczej: zanotowano m. in. 93 przypadki uszkodzenia ogłoszenia wyborczego, 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatu wyborczego oraz jedną próbę udostępnienia niewykorzystanych kart wyborczych. Policja w Wałbrzychu zatrzymała też strażników miejskich, którzy zrywali bannery wyborcze jednego z kandydatów.

 

 

Czytaj także: Przed lokalami kolejki od rana

X