Mobilizacja, mobilizacja, mobilizacja – te trzy słowa najlepiej definiują ostatni tydzień kampanii. Ale ponieważ kandydaci w II turze muszą zabiegać nie tylko o swoje elektoraty, festiwal wyborczych obietnic jest bardzo szeroki. Nie wszystkie mieszczą się wprost w konstytucyjnej roli prezydenta, ale wszystkie mają na celu przyciągnięcie kolejnych głosów. Czasami bardzo ściśle określonych grup, czasami szerszych.

Plan Andrzeja Dudy

Pomysłem PiS na mobilizację elektoratu, ale też sięgnięcie po konserwatywnych wyborców, jest pomysł na zmiany w konstytucji i zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. – W poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji – zapowiedział prezydent Duda w ostatni weekend. Wcześniej, jeszcze przed I turą, Duda podpisał tzw. Kartę Rodziny. W ubiegłym tygodniu ogłosił projekt ustawy dotyczący oświaty. – Składam prezydencki projekt, który jednoznacznie przesądza, że działalność wszelakich organizacji na terenie szkoły wymaga przede wszystkim zgody rodziców – powiedział. Duda nie dodał jednak, że ta kwestia jest już uregulowana w prawie oświatowym.

Poza tym prezydent w ubiegłym tygodniu podpisał Kartę Wolności w Sieci i Eko-Kartę ze wsparciem dla inicjatyw ekologicznych. W tym zróżnicowanym przesłaniu nie zabrało też zapowiedzi utrzymania zmian w kodeksie pracy dotyczących pracy zdalnej. W Senacie trwają prace nad bonem wakacyjnym w wysokości 500 zł.

Najszerszą propozycją prezydenta był zaprezentowany na wiele tygodni przez I turą „Plan Dudy" obejmujący m.in. inwestycje strategiczne (CPK, przekop Mierzei), inwestycje lokalne, inwestycje zdrowotne i ekologiczne. Do historii tej kampanii przeszła jedna z nich – dopłata w wysokości 5 tys. złotych do budowy małych zbiorników wodnych w ramach programu „Moja woda". Ten pomysł szybko zyskał miano „Oczko plus". Program ruszył od początku lipca.

W ostatnich tygodniach kampanii o programach inwestycyjnych w ramach objazdu 100 powiatów wiele mówi premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o niewielkie inwestycje dla samorządów z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Morawiecki wręcza samorządowcom promesy na inwestycje, co krytykuje opozycja.

Bezpartyjna kancelaria

Sztabowcy Rafała Trzaskowskiego stoją przed zadaniem mobilizacji swoich zwolenników, ale i przyciągnięcia wyborców innych kandydatów.

Rafał Trzaskowski przejął cztery postulaty Szymona Hołowni. Obiecał między innymi weta dla ustaw zagrażających samorządowi, ale przede wszystkim w pełni bezpartyjną Kancelarię Prezydenta, w której przed przystąpieniem do pracy każdy będzie musiał złożyć legitymację partyjną. Trzaskowski od wielu dni zapewnia też, że będzie wetował wszystkie podwyżki podatków.

Zapowiedział też złożenie ustawy obniżającej VAT o 1 pkt proc. Obietnice gospodarcze Trzaskowskiego to m.in. podwyższenie kwoty wolnej, dopłatę 10 tys. zł do remontów ekologicznych i plan „Inwestycje za rogiem" dla miast. Ten ostatni projekt to kontra – jak często powtarza sam kandydat – dla „gigantomanii" Prawa i Sprawiedliwości.

Trzaskowski obiecał też program prezydenckich stypendiów, darmowe żłobki i przedszkola w całej Polsce. Zapowiedział też rozmowę o mieszanej ordynacji wyborczej, ewidentnie ukłon w stronę wyborców Pawła Kukiza. Zadeklarował też, że jeśli zostanie wybrany, to co roku będzie składał raport o stanie państwa, a już 7 sierpnia zwoła Radę Gabinetową, by poinformować o stanie finansów państwa.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Debata o debacie

Niewiele w tej chwili wskazuje na to, by przed II turą wyborów kandydaci zmierzyli się w debacie jeden na jeden. W poniedziałek w Końskich (świętokrzyskie) odbędzie się spotkanie organizowane przez TVP, w którym pytania mają zadawać mieszkańcy tej miejscowości. Rafał Trzaskowski nazywa je „ustawką" i zapowiedział, że nie weźmie w niej udziału.

Sztab Trzaskowskiego w ramach wyborczej kontry organizuje spotkanie z dziennikarzami w Lesznie (woj. wielkopolskie), które ma odbyć się w podobnym czasie, co wydarzenie TVP. Trzaskowski ma odpowiadać na pytania z redakcji o szerokim spektrum ideowym.