"Reelekcja Dudy, sojusznika rządzącego krajem, nacjonalistycznego PiS jest kluczowe jeśli rząd chce w pełni realizować swoją konserwatywną agendę, obejmującą reformy wymiaru sprawiedliwości, które UE uważa za niedemokratyczne" - czytamy w depeszy Reutersa.

"Rywal Dudy, liberalny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zobowiązał się do naprawienia relacji Polski z Europą i wykorzystania weta prezydenckiego do powstrzymania ustaw, które będą godzić w rządy prawa" - pisze Reuters.

Reuters cytuje Trzaskowskiego, który po ogłoszeniu wyników badania exit poll stwierdził, że "wszystko czego obecnie potrzeba to zliczenie głosów". - Jestem pewien, że gdy głosy zostaną zliczone, wygramy - dodał prezydent Warszawy.

Reuters pisze następnie, że "wspierany przez rząd Duda" prowadził kampanię "związaną z homofobicznym językiem, atakami na niezależne media i oskarżeniami wobec Trzaskowskiego o to, że ten będzie służył cudzoziemskim interesom zamiast interesom Polski".

Agencja pisze, że Andrzej Duda "odmalowywał się jako obrońca wartości katolickich i hojnych rządowych programów społecznych, które zmieniły życie wielu, zwłaszcza w biedniejszych, wiejskich regionach kraju".

Reuters odnotowuje też, że Andrzej Duda przyjął po ogłoszeniu wyników badania exit poll bardziej pojednawczy ton. - Jeśli ktoś poczuł się obrażony czymś co zrobiłem lub powiedziałem w ciągu minionych pięciu lat, nie tylko w czasie kampanii, proszę przyjąć moje przeprosiny - mówił prezydent.

Agencja pisze następnie, że kolejne pięć lat Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim "otworzy perspektywę trzech lat niezakłóconych niczym rządów PiS, który kontroluje niższą izbę parlamentu, a kolejne wybory parlamentarne odbędą się w 2023 roku".

Pisząc o ewentualnej porażce Dudy Reuters wskazuje, że może ona "zagrozić kruchej większości parlamentarnej wspierającej rząd PiS".