1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Powinna zostać zredukowana do umowy międzynarodowej gwarantującej wolny przepływ ludzi, towarów i kapitału między państwami członkowskimi oraz ewentualnie umożliwiającej (choć nie narzucającej) wspólną politykę zagraniczną i obronną. Jeśli okaże się to niemożliwe, Polska powinna rozważyć wystąpienie z Unii. Jestem przeciwny pomysłom federalistów wzmacniania instytucji Unii kosztem państw członkowskich oraz przekształcania Unii w superpaństwo, a także zwiększania jej kompetencji.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Polska nie powinna przystępować do Unii Walutowej i przyjmować euro jako jedynej obowiązującej waluty. Jednak euro powinno zostać dopuszczone na równi ze złotym polskim (a także być może z walutami emitowanymi przez regiony, gminy i instytucje prywatne) jako prawny środek płatniczy w Polsce – konkurencja jest korzystna również i w dziedzinie walut.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?