1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Przyszło nam żyć w takich czasach, gdy Europa zaczyna być marginalizowana.
Zostajemy w tyle gospodarczo za Chinami, Indiami. Unia Europejska nie jest też konkurencyjna względem USA. Wzrost znaczenia państw rozwijających się widać po produktach, które mamy w domach. Jeżeli chcemy decydować o tym, co się dzieje na świecie, Europa musi zmierzać w kierunku federacji, a co za tym idzie zneutralizować rządy narodowe. Głębsza integracja w zakresie politycznym i gospodarczym przyniesie korzyści wszystkim Europejczykom, w tym Polakom. Wtedy kierunek, w jakim ma zmierzać Europa będzie wyznaczany przez wspólny interes wszystkich narodów, a nie jednego czy drugiego.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Polska bez wątpienia musi dołączyć do strefy euro. Zobowiązaliśmy się do tego już w ramach referendum o przystąpieniu do Unii. Przyjęcie wspólnej waluty europejskiej ułatwi polskim przedsiębiorcom handel z innymi krajami tej strefy, będzie sprzyjało napływowi do Polski zagranicznych inwestycji, co z kolei sprzyja wzrostowi gospodarczemu. Pozwoli też ustabilizować stopy procentowe – a to oznacza bardziej korzystne kredyty np. na inwestycje dla przedsiębiorców. Dzięki temu Polska gospodarka będzie miała szanse ruszyć do przodu, rozwijać się będzie mały i średni biznes – a przecież o to nam wszystkim powinno chodzić. Polakom będzie łatwiej funkcjonować w państwach strefy bez przeliczania wszystkiego na złotówki.