Ankieta "Rzeczpospolitej": Ewa Wójciak (Europa Plus Twój Ruch, okręg nr 6, miejsce 1)

Na pytania "Rzeczpospolitej" odpowiada Ewa Wójciak, kandydata do Parlamentu Europejskiego z listy Europy Plus Twój Ruch.

Aktualizacja: 11.04.2014 11:14 Publikacja: 11.04.2014 10:55

Ankieta "Rzeczpospolitej": Ewa Wójciak (Europa Plus Twój Ruch, okręg nr 6, miejsce 1)

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?

Przyszło nam żyć w takich czasach, gdy Europa zaczyna być marginalizowana.

Zostajemy w tyle gospodarczo za Chinami, Indiami. Unia Europejska nie jest też konkurencyjna względem USA. Wzrost znaczenia państw rozwijających się widać po produktach, które mamy w domach. Jeżeli chcemy decydować o tym, co się dzieje na świecie, Europa musi zmierzać w kierunku federacji, a co za tym idzie zneutralizować rządy narodowe. Głębsza integracja w zakresie politycznym i gospodarczym przyniesie korzyści wszystkim Europejczykom, w tym Polakom. Wtedy kierunek, w jakim ma zmierzać Europa będzie wyznaczany przez wspólny interes wszystkich narodów, a nie jednego czy drugiego.

2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?

Polska bez wątpienia musi dołączyć do strefy euro. Zobowiązaliśmy się do tego już w ramach referendum o przystąpieniu do Unii. Przyjęcie wspólnej waluty europejskiej ułatwi polskim przedsiębiorcom handel z innymi krajami tej strefy, będzie sprzyjało napływowi do Polski zagranicznych inwestycji, co z kolei sprzyja wzrostowi gospodarczemu. Pozwoli też ustabilizować stopy procentowe – a to oznacza bardziej korzystne kredyty np. na inwestycje dla przedsiębiorców. Dzięki temu Polska gospodarka będzie miała szanse ruszyć do przodu, rozwijać się będzie mały i średni biznes – a przecież o to nam wszystkim powinno chodzić. Polakom będzie łatwiej funkcjonować w państwach strefy bez przeliczania wszystkiego na złotówki.

Towarzyszyć temu musi wspólna polityka fiskalna i Unia Bankowa współtworzona przez wszystkie państwa UE.

3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?

Tak jak napisałam wyżej, po wejściu do strefy euro i oczywiście na takich samych warunkach, na jakich przystępowały inne kraje, nie możemy pozwolić, by traktowano nas gorzej. Dołączenie do Unii Bankowej pozwoli nam zachować wpływ na kształtowanie tej ważnej sfery i wzmocni kontrolę nad bankami działającymi w Polsce – chroniąc nas lepiej przed negatywnymi skutkami kryzysu.

4. Polityka energetyczna i klimatyczna. Co ważniejsze: środowisko czy gospodarka. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i wspólnej polityki energetycznej UE. Czy Europa powinna być bardziej niezależna energetycznie – jak to osiągnąć. Czy Unia Europejska powinna iść w kierunku dalszego zaostrzenia prawa ochrony środowiska, bez względu na koszty jakie poniosą państwa/ przedsiębiorcy?

Wydaje mi się że gospodarka może zyskać na pogłębianiu prac przy ochronie środowiska (więc nie powinniśmy tu wybierać) m.in. poprzez inwestycje w innowacje, badania i nowoczesne technologie. Przykładem niech będą Niemcy, dla których odnawialne źródła energii przestają już być kosztem, a stają się źródłem zysku.

Musimy sobie również uświadomić że nasze działania wpłyną na to, w jakim środowisku będą żyć – już nie wnuki, a prawnuki i kolejne pokolenia – a to poważne zadanie. Zapewnienie im zielonych przestrzeni i czystego powietrza oraz wody musi być naszym priorytetem – nie możemy patrzeć jedynie na teraźniejszy zysk. Jesteśmy krajem, który nie umie korzystać ze swoich własnych dóbr. Według Europejskiej Agencji Środowiska Polska ma największy potencjał w UE w rolnictwie energetycznym. Niestety tego potencjału nie wykorzystujemy, za to wydajemy coraz więcej pieniędzy na ogrzewanie swoich mieszkań przy pomocy szkodliwych dla zdrowia źródeł energii, jak węgiel – albo po prostu trując środowisko palonymi śmieciami, gdy na węgiel przestaje nas być stać.

Polska jak i Unia Europejska musi zrobić wszystko, by „odciąć" się energetycznie od Rosji. Te działania warto połączyć z inwestycjami w odnawialne źródła energii.

UE powinna zaostrzać działania w celu ochrony środowiska – to także niższe koszty naszego leczenia. Musi się to jednak odbywać stopniowo, a w przypadku Polski także przy dofinansowaniu ze strony lepiej rozwiniętych państw Unii.

5. Unia gospodarcza. Jak daleko powinna sięgać współpraca gospodarcza. Czy powinno dojść do harmonizacji podatkowej i budżetowej w ramach państw członkowskich UE?

Zarówno teraz, a tym bardziej po przyjęciu euro, musimy dążyć do sfinalizowania projektu wspólnego europejskiego rynku, a co za tym idzie do jednolitych podatków od przedsiębiorstw na terenie całej Unii. Harmonizacja nie może jednak następować od razu i powinna się opierać na określeniu stawek minimalnych i maksymalnych.

6. Wspólny rynek i swoboda przepływu osób. Jakie wysiłki należy podjąć na rzecz wzmocnienia wspólnego rynku w UE? Jak przeciwdziałać coraz silniej pojawiającym się w UE tendencjom do ograniczenia jednej z fundamentalnych zasad UE – swobodnego przepływu osób?

Wspólny rynek jest podstawą UE i powinien być poszerzany np. w zakresie usług elektronicznych oraz o rynek cyfrowy, i handel elektroniczny – czyli sklepy internetowe.

W dzisiejszych czasach, gdy człowiek wreszcie czuje się wolny, podróżuje kiedy i gdzie chce, a dla młodych pokoleń jest to często jedyna deska ratunku, by ustabilizować swoje życie – ograniczenie tej swobody nie może mieć miejsca.

Komisja Europejska może nakładać kary finansowe na państwa które nie wywiązują się umów i powinna z tego korzystać w takich sytuacjach. Polski rząd powinien zawsze próbom takich działań na poziomie UE się sprzeciwiać. Strefa Schengen powinna być rozszerzana.

7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inną alokację tych środków np. na rozwój innowacyjnej gospodarki?

Dzisiaj szczególnie ważny dla Europy powinien być jak największy wzrost gospodarczy i innowacyjność produktów wyprodukowanych w krajach należących do UE. Oczywiście nie oznacza to, że rolnicy mają być pozostawieni sami sobie, ale musimy mieć pewne priorytety i cele, a celem UE powinno być stanięcie na podium potęg gospodarczych świata. Wspólna Polityka Rolna wymaga reformy.

Pomoc dla rolnictwa oznacza konkretne korzyści dla społeczeństwa – m.in. zachowanie wysokich standardów i jakości produktów. Sektor rolniczy w UE systematycznie się jednak kurczy – tych wysokich standardów powinniśmy wymagać także od produktów rolnych z innych regionów świata, dbając w ten sposób o nasze zdrowie.

8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska. Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów (podatek europejski, podatek od transakcji finansowych, większy udział w dochodach podatkowych państw UE?). Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro?

Głębsza integracja europejska spowoduje, że budżet UE powinien stać się większy. Nałożenie podatku na transakcje finansowe pozwoli zasilić budżet nowymi pieniędzmi, m.in. na wsparcie młodych ludzi startujących na rynku pracy. Uważam że nie powinno się tworzyć kolejnego budżetu dla strefy euro, ponieważ jest to dzielenie krajów UE.

9. Rozszerzenie UE. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje (jeśli tak to jakie? np. Ukrainę, Mołdowę, Gruzję, Turcję), nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych dla Polski w przyszłości?

Oczywiście że tak! Żeby projekt „Europa" miał sens powinien dotyczyć jak największej ilości państw naszego kontynentu, kwestia tylko i wyłącznie tego, czy społeczeństwa danych państw są tym zainteresowane czy nie, a jeśli tak, to muszą zrobić wszystko (od przestrzegania praw człowieka do kwestii gospodarczych), by uzyskać stan, w którym będą gotowe do członkostwa w UE.

My swoją szansę w postaci funduszy strukturalnych wykorzystujemy – nowo przyjęte państwa także mają do tego prawo.

10. Polityka wschodnia i polityka obronna. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej. Jakimi instrumentami powinno się posługiwać państwa i/lub Unia Europejska w celu wzmocnienia możliwości obronnych Polski i Unii.

Unia Europejska musi wypracować wspólną politykę zagraniczną. Musi być słyszalny jeden wspólny głos Europy, a nie kilku państw – często skrajnie różnych. Bardzo dobrym przykładem wspólnej polityki zagranicznej było zachowanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w sprawie Ukrainy, gdzie szybka decyzja i szybkie działanie tych osób miały duży wpływ na opanowanie sytuacji naszych wschodnich sąsiadów.

Polska musi rozwijać program Partnerstwa Wschodniego i przybliżać kraje wschodniej Europy do ostatecznego wstąpienia do UE.

UE powinna realizować zadania w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa oraz tworzyć wspólną armię (punkt programu wyborczego Europy Plus Twój Ruch). Głębsza integracja polityczna i gospodarcza oraz uniezależnianie się od zewnętrznych dostawców np. energii to także instrumenty wzmocnienia naszego bezpieczeństwa.

11. Polityka demograficzna. Jaka powinna być odpowiedź państwa i instytucji UE na pogarszającą się sytuację demograficzną Polski? Obecnie UE nie ma kompetencji w tej dziedzinie. Czy powinno się to zmienić czy pozostawić na poziomie krajowym?

Kwestie polityki demograficznej mogą (i powinny) śmiało rozwiązywać same państwa. Doskonale wszyscy wiemy że wzrostowi demograficznemu sprzyja rozwój sieci żłobków, przedszkoli, większa ilość miejsc pracy (tę sferę wspiera bardzo UE), dobra polityka mieszkaniowa i polityka społeczna. Tymczasem w Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, a 6,5 mln Polaków mieszka w warunkach poniżej standardów UE.

Jesteśmy na szarym końcu Europy pod względem ilości żłobków i przedszkoli, nie prowadzimy realnej polityki prorodzinnej, która likwidowałaby negatywne zmiany demograficzne. Unia Europejska, w tym Polska powinny też korzystać z wsparcia emigrantów prowadząc aktywną ich asymilację. UE ma obecnie do dyspozycji wiele mechanizmów, przy pomocy których może walczyć z negatywnymi zmianami demograficznymi.

12. Prawo rodzinne. Czy Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje w obszarze prawa rodzinnego? (Dziś Bruksela nie może narzucić niczego krajom członkowskim w tej sprawie) Czy jest Pan za liberalizacją i ujednoliceniem prawa dotyczącego zawierania małżeństw przez pary homoseksualne we wszystkich krajach członkowskich UE. Czy to samo powinno dotyczyć kwestii aborcji?

Niestety Polska jest krajem gdzie królują absurdy prawne, nonsensy, a obłuda polityków widoczna jest na każdym kroku. Wiadomo, że kobieta chcąca dokonać aborcji jedzie na Słowację czy do Niemiec, płaci za zabieg i nie musi się bać, że zostanie za to ukarana. Bez problemów można już we Francji czy Wielkiej Brytanii zawierać związki lub małżeństwa homoseksualne – w Polsce niestety nie. Brakuje przepisów, które ułatwiałyby funkcjonowanie takich par w naszym kraju, co narusza ich godność.

Ujednolicenie prawa rodzinnego w całej Unii Europejskiej doprowadziłoby do korzystnej zmiany prawa w Polsce i likwidacji dyskryminacji. Polska stałaby się państwem, w którym każdy obywatel czuje się wolny i żaden urzędnik nie decyduje o jego życiu. Polska powinna dokonać liberalizacji ustawy aborcyjnej. Powinna też ratyfikować w 100% Kartę Praw Podstawowych.

 

Niezwykle istotny wątek został w Państwa ankiecie pominięty – mam na myśli kulturę i sztukę oraz ich wielką rolę w kształtowaniu mądrego, świadomego społeczeństwa i w integrowaniu lokalnych społeczności.

Berlin, Bogota, Bilbao, Medellin, Minneapolis... to tylko przykłady miast, w których sztuka wykorzystywana była jako narzędzie rewitalizacji miejskich przestrzeni. Rewitalizacji rozumianej jako przywracanie lub dawanie nowego życia nie tylko budynkom, ulicom, placom, ale również ich użytkownikom. Sztuka w wielu miejscach świata odegrała istotną rolę w kreowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w aktywizacji mieszkańców, w budowaniu społecznego kapitału. Powszechnie dostępna zmniejsza różnice klasowe. Przyciąga najpierw mieszkańców, potem turystów, a w końcu wykształconych i wysoko wykwalifikowanych pracowników.

W Polsce wciąż musimy się uczyć mądrej rewitalizacji – na szczęście mamy od kogo.

Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!