Dwa amerykańskie okręty miały pojawić się na Morzu Czarnym w czasie, gdy Rosjanie zwiększają liczbę żołnierzy na granicy z Ukrainą co - zdaniem Kijowa - jest pokazem siły i próbą zastraszenia Zachodu, tak aby doszło do zachwiania się poparcia zachodnich państw dla Ukrainy. O tym, że taki jest cel działań Rosjan mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

NATO i USA wzywają Rosję do wycofania żołnierzy spod granicy z Ukrainą. Rosja przekonuje jednak, że ma prawo swobodnie przemieszczać jednostki po swoim terytorium.

W ubiegłym tygodniu Turcja poinformowała, że Waszyngton chce wysłać dwa okręty wojenne na Morze Czarne.

Rosja określiła takie działanie jako "nieprzyjazną prowokację".

Teraz Turcja informuje, że ambasada USA w Ankarze poinformowała, iż Stany Zjednoczone nie zamierzają wysyłać okrętów na Morze Czarne.

Przedstawiciele administracji USA twierdzą, że Turcja mogła źle zrozumieć pierwszy komunikat - a USA w rzeczywistości nigdy nie chciały dokonywać tranzytu okrętów przez cieśniny Bosfor i Dardanele.

Urzędnicy amerykańscy zwracają uwagę, że USA często informują Turcję o potencjalnym pojawieniu się amerykańskich okrętów w cieśninach Bosfor i Dardanele co nie oznacza, że okręty takie rzeczywiście przepłyną przez cieśniny - lecz jedynie, iż jeśli miałyby to zrobić, mogłyby zgodnie z prawem dokonać tranzytu.

W środę Rosja rozpoczęła ćwiczenia okrętów na Morzu Czarnym.