Mieszkająca we Francji Zofia Lipecka porusza dramat ludobójstwa. Jej wideoinstalacja nosi wymowny tytuł: „Po Jedwabnem”. Praca jest swego rodzaju głosem w dyskusji na temat książki Tomasza Grossa „Sąsiedzi”. Cztery projekcje powielone w nieskończoność w lustrzanych odbiciach ukazują w dużym zbliżeniu twarze ludzi. Widz obserwuje ich reakcje na głośno odczytywany fragment tekstu Grossa. Jednocześnie sam staje wobec problemu zagłady.

Druga wystawa – „Dokumenty podróży”, to projekt Krystyny Piotrowskiej. Artystka przywołuje temat gorący, rocznicowy, dotyczący wydarzeń sprzed 40 lat. Jakie były konsekwencje Marca ‘68? Dla wielu osób wiązały się z przymusową przeprowadzką za granicę. Piotrowska zarejestrowała wypowiedzi prawie 100 osób żydowskiego pochodzenia, które w efekcie antysemickiej nagonki 1968 roku opuściły Polskę z „dokumentami podróży” (stąd tytuł projektu). Chodziło o papiery zastępujące paszport, uprawniające do wyjazdu, lecz bez prawa do powrotu.

„Wyjechałem z Polski, bo…” – takimi słowami zaczyna się każde wyznanie. Nagrania są w dwóch wersjach – po polsku i w języku kraju, w którym emigrant się osiedlił.

Na wystawie znalazły się też listy wysłane na dawne adresy i zwrócone nadawcom. Jakby tych ludzi nigdy tu nie było.

Zachęta, pl. Małachowskiego 3, otwarcie obu wystaw: sobota; ekspozycje czynne do 18.05