Rośnie poparcie dla cięcia subwencji

Zdecydowana większość Polaków stanowczo domaga się ograniczenia finansowania partii z budżetu – pokazuje sondaż "Rz"

Aktualizacja: 19.02.2009 01:27 Publikacja: 18.02.2009 20:27

79 proc. Polaków uważa, że partiom należy zabronić wydawania pieniędzy na kampanie reklamowe w telew

79 proc. Polaków uważa, że partiom należy zabronić wydawania pieniędzy na kampanie reklamowe w telewizji – wynika z sondażu „Rz”. Na zdjęciu spot z ostatniej kampanii wyborczej PSL do Sejmu

Foto: www.psl.org.pl

Za zmniejszeniem partyjnych subwencji opowiada się aż 88 proc. ankietowanych w sondażu wykonanym na zlecenie "Rz" przez GfK Polonia. Przeciwne zdanie wyraziło zaledwie 7 proc. respondentów.

Zwolenników odcięcia polityków od publicznych pieniędzy przybywa. W sondażu "Rz"z początku grudnia za ograniczeniem subwencji opowiadało się 83 proc. badanych. Ta grupa zwiększyła się więc w ciągu dwóch miesięcy o 5 punktów procentowych.

– Wcale mnie nie zaskakuje ten wynik – komentuje dr Jacek Kloczkowski, politolog z krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej. – Nic dziwnego, że w dobie nasilającego się kryzysu ludzie uważają, że należy ciąć fundusze politykom. Nie jest przecież tajemnicą, że generalnie politycy nie cieszą się zaufaniem społecznym. Stąd tak jednoznaczne opinie.

– Pytanie tylko, czy rzeczywiście należy z tego wyciągać praktyczne wnioski i rezygnować z finansowania z budżetu? – zastanawia się politolog.

Polacy mają też wyrobioną opinię na temat zakazu wydawania przez partie pieniędzy na kampanie telewizyjne. Aż 79 proc. badanych nie życzy sobie, by politycy reklamowali się za pieniądze, które otrzymują z budżetu państwa. Akceptujemy za to fakt, że partie za budżetowe środki organizują spotkania z wyborcami, utrzymują swoje biura i pracowników czy przeprowadzają sondaże i badania opinii publicznej.

I to Kloczkowskiego nie dziwi. Jego zdaniem obecny system finansowania ugrupowań politycznych nie powinien jednak być wywracany do góry nogami czy mocno ograniczany.

– W dobie powszechnych cięć i oszczędności powinny im też podlegać partie, ale nie należy wylewać dziecka z kąpielą – ostrzega Kloczkowski.

Skoro nie z budżetu, to jak, zdaniem Polaków, finansować partie? 56 proc. ankietowanych odpowiada, że powinny się utrzymywać ze składek swoich członków. 19 proc. dopuszcza też datki od sympatyków.

Zaledwie 6 proc. badanych jest zdania, że partie powinny być tak jak obecnie utrzymywane z państwowej kasy.

Prenumerata 2025

Liderzy wybierają zaufane źródło wiedzy

Zaprenumeruj
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność